Łódź: dzieci z autyzmem zburzyły symboliczny mur

Duży mur z kartonowych pudeł zburzyły w poniedziałek (2 września) na powitanie nowego roku szkolnego dzieci z autyzmem, podopieczni Fundacji Jaś i Małgosia w Łodzi. Happening "Idziemy do szkoły, bo możemy" miał zwrócić uwagę na bariery, jakie przed dziećmi autystycznymi stawiają szkoły i przedszkola.

Podczas happeningu propagowano uchwaloną przez Sejm w lipcu "Kartę Praw Osób z Autyzmem". Znajdują się w niej m.in. zapisy o prawie do pełnego rozwinięcia własnych możliwości i wykorzystania szans życiowych. Jest także zapis o prawie do "łatwo dostępnej, bezpłatnej i adekwatnej edukacji, dostosowanej do możliwości i potrzeb ucznia z autyzmem i pozwalającej na pełnienie ról społecznych, w tym szczególnie ról zawodowych".

Zdaniem przedstawicieli Fundacji Jaś i Małgosia nie wszystkie polskie szkoły chcą, żeby uczyły się w nich dzieci z autyzmem. To zaś uniemożliwia integrację dzieci z autyzmem z rówieśnikami, a tym samym hamuje ich rozwój, bowiem żadne dziecko wyizolowane w domu dobrze się nie rozwija.

Przedstawiciele Fundacji chcą propagować wśród rodziców uchwaloną przez Sejm "Kartę Praw Osób z Autyzmem", aby wiedzieli jakie oni i ich dzieci mają prawa.

Autyzm jest zaburzeniem, u podstaw którego leży nieprawidłowa praca mózgu. Powoduje trudności w postrzeganiu świata, uczeniu się, porozumiewaniu i kontaktach społecznych. Jednocześnie osoby autystyczne często są bardzo wrażliwe i inteligentne, choć mogą nie umieć tego uzewnętrznić.

ONZ oficjalnie uznała autyzm za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata, obok raka, cukrzycy i AIDS. Dane amerykańskie wskazują na 1 proc. populacji osób z autyzmem. Szacuje się, że w Polsce żyje około 30 tys. osób z autyzmem i zespołem Aspergera.

Według Fundacji Jaś i Małgosia autyzm diagnozuje się obecnie w Polsce u jednego dziecka na 100; według innych szacunków może to być jedno na ok. 300 dzieci. Przedstawiciele fundacji nie posiadają danych dot. liczby dzieci z autyzmem w polskich szkołach.

Z ubiegłorocznych danych Informacji Oświatowej wynika, że w polskich przedszkolach i szkołach uczy się ponad 7,8 tys. dzieci i młodzieży z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera. 88 proc. z nich uczęszcza do szkół ogólnodostępnych, a 12 proc. do specjalnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH