Łódź: badania profilaktyczne i rehabilitacja dla 2,6 tys. mieszkańców regionu Fot. Archiwum

Ponad 2,6 tys. mieszkańców Łódzkiego skorzysta z bezpłatnych badań profilaktycznych w kierunku raka płuca, chorób układu krążenia, zakażenia HPV, zaburzeń depresyjnych u młodzieży i z programu rehabilitacji leczniczej. Świadczenia będą finansowane z budżetu województwa.

Marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień poinformował w środę (11 marca) o przyjęciu przez zarząd regionu uchwały o realizacji programu wczesnego wykrywania i zapobiegania chorobom układu krążenia.

Kolejne trzy programy: wczesnego wykrywania nowotworów płuca, zapobiegania zaburzeniom depresyjnym oraz wczesnego wykrywania zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego HPV są w trakcie wyłaniania realizatorów, którzy powinni być znani na początku kwietnia. Wkrótce ogłoszony zostanie konkurs na realizację programu rehabilitacji leczniczej, który będzie prowadzony w Łódzkiem po raz pierwszy.

- Na pięć programów profilaktycznych przeznaczymy 630 tys. zł, natomiast na wsparcie działań organizacji pozarządowych w zakresie ochrony zdrowia psychicznego oraz rehabilitacji dla dzieci i młodzieży 235 tys. zł - zaznaczył marszałek.

Stępień podkreślił, że w ciągu ostatnich dziesięciu lat na badania profilaktyczne województwo wydało ponad 5 mln zł. Umożliwiło to przebadanie ponad 91 tys. osób.

Najwięcej - ok. 300 tys. zł - przeznaczone zostanie na organizowany po raz pierwszy program rehabilitacji leczniczej. Będą mogli skorzystać z niego pacjenci ze skierowaniem do poradni rehabilitacyjnej. W ramach programu przewidziano maksymalnie pięć zabiegów rehabilitacyjnych dziennie wykonywanych przez dwa tygodnie oraz poradę lekarza specjalisty. Ze świadczeń będzie mogło skorzystać 370 osób.

Ok. 80 tys. zł przeznaczono na program zapobiegania zaburzeniom depresyjnym dzieci (11-13 lat)i młodzieży (14-17 lat). W pierwszym etapie programu przewidziano konsultacje z psychologiem lub lekarzem psychiatrą, w drugim - warsztaty przygotowujące młodych ludzi do radzenia sobie ze stresem, lękiem i złością, uczące konstruktywnej komunikacji z otoczeniem i okazywania emocji. Zaplanowano udział w programie 500 beneficjentów.

Dla kobiet w wieku 30-65 lat przeznaczony jest program wykrywania zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Na konsultacje ginekologiczne, badania cytologiczne i na obecność DNA wirusa HPV typu 16 i 18 (drobnoustroje te są odpowiedzialne za powstawanie raka szyjki macicy) przeznaczono 170 tys. zł, co pozwoli przebadać 1 tys. mieszkanek województwa łódzkiego.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH