Łódź: Leszek Miller przedstawił program wyborczy dot. ochrony zdrowia  Lider SLD Leszek Miller Fot. Archiwum

Brak zgody na prywatyzację placówek medycznych oraz zapewnienie równego dostępu do opieki zdrowotnej to główne założenia programu komitetu SLD Lewica Razem w wyborach samorządowych. Szef Sojuszu Leszek Miller przedstawił je przed Instytutem Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

Miller podkreślił w poniedziałek (3 listopada), że program komitetu SLD Lewica Razem opiera się na czterech filarach: mądrze, zdrowo, bezpiecznie i samorządnie. Na konferencji zorganizowanej przed siedzibą ICZMP w Łodzi, przewodniczący SLD omówił punkty programu związane z ochroną zdrowia.

- Zysk w ochronie zdrowia często oznacza śmierć - tego trzeba uniknąć. Dlatego jesteśmy przeciwko prywatyzacji szpitali i przeciwko wycofywaniu się państwa z odpowiedzialności za stan zdrowia własnych obywateli - mówił lider SLD.

Wiceprzewodnicząca SLD Paulina Piechna-Więckiewicz przedstawiła konkretne rozwiązania komitetu dotyczące ochrony zdrowia. Jak podkreśliła, w ramach samorządowych programów zdrowotnych można doprowadzić do skrócenia kolejek do specjalistów.

- Zdaniem SLD, NFZ powinien finansować wyłącznie publiczną ochronę zdrowia. Wstrzymamy prywatyzacje i komercjalizację szpitali. Uważamy, że powinny one zostać przekształcone w spółki użyteczności publicznej działające na zasadzie non profit. Zarządzanie szpitalami powinno odbywać się na poziomie wojewódzkim - zaznaczyła.

Piechna-Więckiewicz dodała, że nowatorskim pomysłem komitetu SLD Lewica Razem jest projekt uruchomienia w każdym powiecie dziennych ośrodków pomocy medycznej dla seniorów oraz bezpłatnej geriatrycznej opieki telemedycznej. Samorządowe programy zdrowotne mają też zagwarantować powrót opieki lekarskiej i stomatologicznej do szkół.

Rzecznik SLD Dariusz Joński podkreślił, że konferencja została zorganizowana w Łodzi, ponieważ - według ostatniego raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) - Łódzkie zajmuje ostatnie miejsce w Polsce pod względem poziomu życia i ochrony zdrowia mieszkańców. Spotkanie odbyło się przed Instytutem Centrum Zdrowia Matki Polki, ponieważ - przypomniał Joński - ta podlegająca Ministerstwu Zdrowia placówka ma prawie ćwierć miliarda złotych zadłużenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH