Litwa: systemowa kontrrewolucja w ochronie zdrowia?

Vytenis Andriukaitis - nowy minister ochrony zdrowia LItwy - ma zamiar reanimować państwowe placówki medyczne i stworzyć jednakowe warunki zawierania umów z kasami chorych.

Jak podaje Kurier Wileński, szef litewskiego resortu zdrowia postawił sobie za zadanie reanimowanie państwowych placówek medycznych i stworzenie jednakowych warunków zawierania umów z Terytorialnymi Kasami Chorych dla państwowych i prywatnych klinik. Powołując się na konstytucję twierdzi on, że obecnie funkcjonujący system opieki zdrowotnej zaprzecza p. 53 ustawy zasadniczej, która zapewnia bezpłatną opiekę zdrowotną.

Poprawki ministra do ustawy o ubezpieczeniu zdrowotnym zostały przez Sejm odrzucone do ponownego rozpatrzenia, zaś media wytoczyły ciężkie działa retoryki, określając propozycje ministra „niepotrzebną rewolucją" i „powrotem do czasów sowieckich".

Według ministra, przemiany w zakresie placówek leczniczych, zapoczątkowane przez były rząd, były niezgodne z konstytucją i trzeba je od nowa rozpatrzeć. Nowy szef resortu zdrowia planuje też uchronić przed prywatyzacją państwowe zasoby i zdecentralizować opiekę medyczną. Proponuje utworzenie sieci rejonowych placówek medycznych, by nie koncentrowały się one w dwóch-trzech ośrodkach.

Więcej: www.kurierwilenski.lt Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH