Listy szpitali w sieci raczej nie zaskoczyły, ale odwołania będą Sieć szpitali raczej nie zaskoczyła. Fot. archiwum

- Poza siecią szpitali pozostanie 319 placówek, dysponujących zaledwie 5,15 proc. dotychczas zakontraktowanych łóżek - podał w środę (28 czerwca) minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. We wszystkich regionach odbyły się briefingi dla dziennikarzy podczas których dyrektorzy NFZ podali szczegóły list sieci szpitali. Czy zaskoczyły?

Jak powiedział Rynkowi Zdrowia Jarosław Maroszek, dyrektor Departamentu Zdrowia i Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, opublikowana lista sieci szpitali w regionie nie jest dla samorządu zaskoczeniem.

- W sieci znalazły się wszystkie szpitale podlegające samorządowi województwa, co jest efektem restrukturyzacji prowadzonej systematycznie w szpitalach marszałkowskich. W ramach niej łączyliśmy szpitale, pewne świadczenia zostały przeniesione, te działania umożliwiły spełnienie kryteriów wejścia do sieci - wyjaśniał.

Szpitale jednego dnia - poza siecią
W woj. dolnośląskim, podobnie jak w innych, w sieci znalazły się wszystkie duże szpitale ze stolicy regionu oraz powiatowe, a poza nią - głównie placówki wykonujące procedury jednego dnia. Te w sieci - jest ich w regionie dolnośląskim 45 - dysponują ponad 11,6 tys. łóżek. Poza sieć trafiło 36 podmiotów, które mają 545 łóżek.

- To tzw. szpitale jednego dnia, które wykonują planowane operacje np. zaćmy czy wszczepianie endoprotez. Liczymy, że te placówki wystartują w konkursie i otrzymają w nich finansowanie na te zabiegi - stwierdził dyrektor Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Andrzej Oćwieja.

W woj. dolnośląskim co do zasady kryteriów wejścia do sieci wśród szpitali marszałkowskich nie spełniało Dolnośląskie Centrum Rehabilitacji w Kamiennej Górze będące wiodącym ośrodkiem w operacjach endoprotez i rehabilitacji ruchowej.

- Tam problem stwarzała wielość kontraktu, który nie był na tyle duży by placówka została wpisana do sieci na mocy ustawy - tłumaczył Jarosław Maroszek. Ostatecznie szpital ze względu na znaczenie został wpisany na listę sieci wg procedury możliwej do zastosowania w każdym regionie, czyli na wniosek dyrektora oddziału NFZ.

- Generalnie sieć szpitali w takiej postaci jaką otrzymaliśmy realizuje postulaty władze samorządowych województwa w tym zakresie, teraz jednak oczekujemy na wielkość ryczałtów, jaka będzie zaproponowana. Wzór wyliczania algorytmu jest tylko pozornie zawiły. Dobrze wiadomo, że już na tym etapie prac nad algorytmem wysokość ryczałtu będzie zależała od wskaźników korygujących. Pytanie, jaka będzie wielkość tych wskaźników - mówi nam dyrektor Maroszek.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH