List z Kancelarii Prezydenta do ministra zdrowia ws. pakietu kolejkowego

Prezydencka minister Irena Wóycicka wysłała list do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza, w którym wskazuje m.in. na potrzebę monitorowania wdrażania tzw. pakietu kolejkowego i onkologicznego, rzetelnej informacji dla pacjentów na ten temat i zabezpieczenia środków finansowych.

Wóycicka powiedziała PAP w środę (13 sierpnia), że jej list to efekt konsultacji, które odbyły się w Kancelarii Prezydenta jeszcze na etapie prac w Sejmie nad pakietem. Uczestniczyli w nich wiceministrowie zdrowia, przedstawiciele świadczeniodawców, samorządu lekarskiego oraz pielęgniarek i położnych, eksperci i przedstawiciele organizacji pacjentów. 

Prezydencka minister podkreśliła w liście do Arłukowicza, że cele ustaw i "ogólne podejście jest godne poparcia i bardzo ważne społecznie". Zwróciła jednocześnie uwagę, że podczas konsultacji w prezydenckiej kancelarii padło wiele uwag. - Zwróciłam się do ministra, by uwzględnił przy dalszym procedowaniu i wdrażaniu tych ustaw uwagi, jakie nasunęły mi się w wyniku tych konsultacji - mówiła w środę. 

Wóycicka poinformowała, że w liście napisała m.in. o potrzebie pogłębienia konsultacji społecznych na etapie wypracowywania aktów wykonawczych do ustaw, zabezpieczenia niezbędnych środków finansowych i kadr medycznych, potrzebie rzetelnej informacji dla pacjentów i świadczeniodawców w związku ze zmianami oraz konieczności monitorowania wdrażania reformy oraz elastycznego reagowania na ewentualne problemy. 

Prezydencka minister zwróciła uwagę, że tryb prac nad pakietem był bardzo szybki i wielu obecnych na konsultacjach w Kancelarii Prezydenta wyrażało niepokój co do tego, czy wszystko się powiedzie. 

Wóycicka powiedziała, że list wysłała jeszcze przed podpisaniem pakietu przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Wyraziła też nadzieję, że minister zdrowia weźmie pod uwagę kwestie poruszone w liście. 

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał we wtorek(12 sierpnia) trzy ustawy tworzące tzw. pakiet kolejkowy i onkologiczny. Główne założenia nowych przepisów to poprawa dostępu do specjalistów dla wszystkich pacjentów oraz uprzywilejowanie pacjentów onkologicznych. Chodzi o nowelizację ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych, nowelizację ustawy o pielęgniarkach i położnych oraz nowelizację ustawy o konsultantach w ochronie zdrowia. 

Nowe przepisy przygotowane przez Ministerstwo Zdrowia w większości mają zacząć obowiązywać od początku 2015 r. Zakładają m.in. zniesienie limitów w onkologii, ale tylko tam, gdzie dotrzymane będą terminy diagnostyki i leczenia oraz zapewniona będzie odpowiednia jakość. Wzmocniona ma być rola lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w kwestii "czujności onkologicznej".

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH