Wtorek, 16 września 2014 

PAP/Rynek Zdrowia | 24-03-2014 13:01

List protestujących rodziców do Anny Komorowskiej dotarł do Kancelarii Prezydenta

Do prezydenckiej kancelarii dotarł list protestujących w Sejmie rodziców dzieci niepełnosprawnych skierowany do Anny Komorowskiej.

- Adresatka musi zapoznać się z jego treścią - wyjaśniła Joanna Trzaska-Wieczorek, która kieruje prezydenckim biurem prasowym. Jak podkreśliła, trzeba pamiętać z jednej strony o kompetencjach pierwszej damy, a z drugiej - o kompetencjach szefów resortów zaangażowanych w rozwiązanie tej sprawy. Dodała, że Anna Komorowska podchodziła dotychczas z "empatią i otwartością" do zwracających się do niej grup i organizacji.

Po sobotnim spotkaniu z premierem protestujący zdecydowali się zwrócić o pomoc do prezydentowej. "Napisaliśmy list do pani prezydentowej: Szanowna pani prezydentowo. Nasze niepełnosprawne od urodzenia dzieci potrzebują wsparcia. Czas mija. Jesteśmy zmęczeni i zdesperowani. Prosimy panią o pomoc. Czekamy na panią i w tej chwili jest pani jedyną naszą nadzieją. Rodzice niepełnosprawnych dzieci od urodzenia'' - odczytali protestujący treść listu podczas niedzielnego spotkania z dziennikarzami.

Premier spotkał się z protestującymi dwa razy - w sobotę i w piątek, po powrocie z Brukseli. Na sobotnim spotkaniu zapowiedział, że w ciągu kilkudziesięciu godzin ma powstać projekt ustawy, która podwyższy świadczenie pielęgnacyjne, a we wtorek ma zapaść decyzja o przesunięciu na ten cel środków w budżecie państwa z planu na budowę i remonty dróg lokalnych. Po sobotnim spotkaniu część rodziców zdecydowała się na zakończenie protestu.

W poniedziałek (24 marca) minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz ma przedstawić premierowi zapowiadany projekt ustawy, a we wtorek ma zapaść decyzja o przesunięciu na ten cel środków w budżecie państwa. Projekt będzie skierowany do Sejmu jako komisyjny, by maksymalnie skrócić proces legislacyjny. Zwołanie posiedzenia komisji polityki społecznej i rodziny planowane jest na środę; Kosiniak-Kamysz już w sobotę rozmawiał na ten temat z przewodniczącym komisji Sławomirem Piechotą.

Wzrost świadczenia pielęgnacyjnego do poziomu płacy minimalnej to główny, ale nie jedyny postulat protestujących rodziców. Innym było np. wycofanie się z zapisu uzależniającego kwoty świadczenia od stopnia niepełnosprawności dziecka. Ten punkt został już przez rząd zaakceptowany.

 • dawniej to się mówiło :
  dzieci, padnijcie panu dziedzicowi do nóg i proście!
  Dzisiaj : kładźcie się na materacu i okupujcie.
  Czy nie można w sposób cywilizowany, negocjacyjny, spokojny?

  ~jb , 2014-03-26

 • Bogaty nie płaci za nic
  Tak rodzice dzieci niepełnosprawnych płacą najwięcej ale ci co czerpią kolosalne zyski z przymusowych szczepień nie odpowiadają za szkody w zdrowiu wywołane ich produktami bo przekupni politycy uchwalają prawo szkodzące obywatelom którzy ich wybrali. Na świecie także w USraelu Sądy wydają wyroki o odszkodowania z a szkodliwe działanie leków ale w POlsce tłumi się wszelkie informacje o szkodliwości szczepionek brylują tylko pseudo naukowcy na stanowiskach w instytucjach które powinny stać na straży bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków.

  ~Kaptowaniec, 2014-03-25

 • OD KOGO? JAK TO...
  od takich ja JA

  ~kononowicz, 2014-03-25

DODAJ KOMENTARZ

SUBSKRYBUJ WIADOMOŚCI RYNKU ZDROWIA

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl
prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Rynek Zdrowia: polub nas na Facebooku


Rynek Zdrowia: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze


RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

NAPISZ DO NAS

Na nadejście Eboli technicznie jesteśmy przygotowani

Szerzenie się zachorowań na gorączkę krwotoczną Ebola w Afryce Zachodniej jest potężnym problemem epidemiologicznym, który może dotyczyć mieszkańców innych kontynentów. W przypadku Polski ryzyko przywleczenia wirusa wywołującego Ebolę jest niewielkie, ale jednak możliwe - mówi nam dr Iwona Paradowska-Stankiewicz, konsultant krajowy w dziedzinie epidemiologii, pytana o praktyczne przygotowanie szpitali na wypadek tego zagrożenia.

POLECAMY W SERWISACH