List prezesa NRL do delegatów na krajowy zjazd lekarzy

W środę (28 grudnia) Maciej Hamankiewicz, prezes NRL wystosował list do delegatów na Nadzwyczajny XI Krajowy Zjazd Lekarzy w związku z sytuacją zaistniałą w wyniku protestu lekarzy wobec nowelizacji ustawy refundacyjnej.

W swoim liście prezes Hamankiewicz przypomina, że 16 grudnia Naczelna Rada Lekarska zawiesiła protest określony w uchwale z 2 grudnia 2011 roku, dając ministrowi zdrowia czas na uporządkowanie spraw legislacyjnych. Dlatego "od Nowego Roku recepty należy wypisywać zgodnie z nowym rozporządzeniem".

Ale informuje też, że "4 stycznia zespół powołany przez NRL do współpracy w zakresie pożądanych rozwiązań legislacyjnych spotka się z ministrem zdrowia. Opinia zespołu o dokonanych już zmianach przepisów i o dalszych działaniach resortu będzie podstawą do podjęcia dalszych kroków z naszej strony".

Protest został więc zawieszony, ale jeżeli nie nastąpią oczekiwane zmiany, powróci i na pewno będzie skuteczny, co gwarantuje ogromna mobilizacja i determinacja naszego środowiska - czytamy w liście.

Zwracając się do tych, którzy zdecydują się już teraz na niewypisywanie na recepcie danych o uprawnieniach pacjenta, prezes NRL prosi o: "wyjaśnianie pacjentom, dlaczego wypisywanie recept na leki refundowane zgodnie z przepisami wymyślonymi i wprowadzonymi bez uzgodnienia ze środowiskiem przez MZ i NFZ stało się nie do zaakceptowania".

Prezes NRL apeluje: "W szczególności zwracajmy uwagę pacjentów na fałszywość stwierdzeń mówiących, że te biurokratyczne zasady służą ich dobru. Zadbajmy też o to, aby pacjenci będący w najtrudniejszych sytuacjach zdrowotnych i bytowych otrzymali niezbędna pomoc. Lekarze zawsze byli, są i będą z pacjentami. To w żaden sposób nie oznacza, że muszą być z nimi według zasad wymyślonych przez urzędników."

Jak podkreśla prezes NRL, niepokoi go, że ta trudna i złożona sytuacja stała się okazją do próby rozbicia naszego środowiska i osłabienia jego głosu.

Więcej: www.nil.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH