List otwarty internistów i pediatrów do ministra zdrowia

Towarzystwo Internistów Polskich oraz Polskie Towarzystwo Pediatryczne wystosowały memorandum do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza. Apelują w nim o przywrócenie specjalistycznych poradni internistycznych i pediatrycznych oraz zwiększenie liczby rezydentur dla tych specjalności.

"Obecnie w Polsce pracuje kilkanaście tysięcy dobrze wykształconych i doświadczonych internistów oraz 12 tys. pediatrów, którzy przez przyjęte rozwiązania systemowe zostali praktycznie wykluczeni z podstawowej opieki zdrowotnej oraz ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, i ograniczeni w uprawianiu zawodu do szpitalnych oddziałów pediatrycznych i internistycznych" - piszą sygnatariusze dokumentu.

W ich opinii brak perspektyw zatrudnienia zniechęca absolwentów studiów lekarskich do podejmowania specjalizacji w chorobach wewnętrznych i pediatrii.

Autorzy pisma podkreślają, że specjaliści ci są niezbędni do zapewnienia sprawnego funkcjonowania całego systemu opieki zdrowotnej.

W zakresie podstawowej opieki zdrowotnej nad dzieckiem dostęp do pediatry, zdaniem autorów memorandum, jest utrudniony. Wprawdzie istnieją zakłady podstawowej opieki zdrowotnej, w których każde dziecko jest badane przez pediatrę i objęte właściwą profilaktyka, ale w większości placówek nie ma pediatrów i opiekę nad dzieckiem sprawuje np. chirurg będący lekarzem rodzinnym po 6-miesiecznym szkoleniu.

Ich zdaniem można stwierdzić, że obecna ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych w sposób drastyczny ogranicza prawo wyboru lekarza w odniesieniu do dzieci, ponieważ rodzice chorego dziecka w przeważającej większości nie mają możliwości wyboru pediatry jako lekarza leczącego ich dziecko.

"Dlatego uważamy, że proponowane przez Ministerstwo Zdrowia zmiany w w/w ustawie są jak najbardziej zasadne i zmierzają do naprawienia błędów popełnionych przed laty w opiece nad dzieckiem i młodzieżą w naszym kraju" - konkludują autorzy memorandum.

Czytaj: Interniści i pediatrzy w POZ: lekarze oceniają zmiany proponowane przez resort zdrowia

Specjaliści zwracają uwagę, że na skutek starzenia się populacji coraz więcej osób cierpi na kilka chorób jednocześnie i wymaga kompetentnej, kompleksowej opieki lekarskiej. Do takiej przygotowuje jedynie specjalizacja z chorób wewnętrznych. 

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH