List NRL do premiera: minister zdrowia nie współdziała ze środowiskiem

Naczelna Rada Lekarska, w sytuacji zagrożenia dla funkcjonowania ochrony zdrowia w Polsce, zwróciła się z prośbą do prezesa Rady Ministrów, Donalda Tuska, o spotkanie w celu podjęcia wspólnych prac nad skutecznymi działaniami naprawczymi - czytamy na stronie internetowej samorządu lekarskiego.

W liście otwartym prezesa NRL Macieja Hamankiewicza czytamy:

"Nasza prośba jest tym bardziej uzasadniona w sytuacji, w której Minister Zdrowia nie tylko nie potrafi podjąć skutecznych działań na rzecz poprawy ochrony zdrowia, ale także nie współdziała ze środowiskiem pacjentów i lekarzy.

Przykładem braku współpracy jest odrzucenie zaproszenia na odbywający się aktualnie w Krakowie Światowy Kongres Lekarzy Polskich. Boli nas także fakt, że minister zdrowia właśnie dziś, w czasie trwania tak istotnego spotkania środowiska lekarskiego kieruje swoje apele do mediów, zamiast rozmawiać z lekarzami bezpośrednio. Medialne działania ministra zdrowia nie dość, że usiłują ukrywać brak efektów reformowania ochrony zdrowia, to podważają zaufanie do zawodu lekarza i tworzą zagrożenie dla poczucia bezpieczeństwa chorych.

Naczelna Rada Lekarska podkreśla, że środowisko lekarskie dostrzega, wyjaśnia i piętnuje niewłaściwe postępowanie lekarzy. Wszystkim zależy na dogłębnym zbadaniu pojawiających się nieprawidłowości oraz błędów, a także na nieuchronności kary za przewinienia.

Apelujemy do Pana Premiera, bo apele do Ministra Zdrowia jak dotąd nie spotkały się z odzewem. Warunki leczenia wielokrotnie uwłaczają godności zarówno pacjentów, jak i lekarzy. Długie oczekiwanie na wizytę lekarską czy karetkę pogotowia, niedostateczna liczba lekarzy, wszechobecna biurokracja w przychodni i szpitalu, to efekty niewłaściwie prowadzonej polityki zdrowotnej. W zderzeniu z takimi problemami lekarz i pacjent są w równym stopniu ofiarami tej sytuacji. Pacjent chce być właściwie leczony - lekarz chce móc właściwie leczyć.

Stanowczo zapewniamy jednak, że mimo tylu trudności, jakie na co dzień musimy pokonywać, aby dobrze i skutecznie wykonywać swój zawód oraz utrzymywać zaufanie pacjentów, nie przechodzimy obojętnie obok przypadków, które narażają nasze posłannictwo na utratę zaufania. Każdego z nas boli i dotyka, gdy tej walki nie można wygrać, gdy nasza wiedza i doświadczenie przegrywają z czynnikami, na które nie mamy wpływu.

Samorząd lekarzy i lekarzy dentystów zawsze wspierał każdą konstruktywną inicjatywę zmierzającą do poprawy sytuacji w ochronie zdrowia. Wyrażamy nadzieję, że wspólny głos pacjentów i lekarzy zostanie usłyszany i zapoczątkuje prawdziwą poprawę ochrony zdrowia, na której na pewno zależy nam wszystkim."

Więcej: http://www.nil.org.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH