Liczba pielęgniarek na 1000 mieszkańców: jesteśmy w ogonie Europy

Polskie pielęgniarki nie tylko zarabiają niewiele, ale i pracują wyjątkowo ciężko. Polska ma jeden z niższych w Europie wskaźników stosunku liczby pielęgniarek do mieszkańców.

Gazeta Wyborcza przedstawia niektóre dane związane z wrześniowym protestem pielęgniarek. Zestawienie dotyczące liczby pielęgniarek na 1000 mieszkańców pokazuje, że w Szwajcarii na tysiąc mieszkańców przypada 17,4 pielęgniarek, w Norwegii 16,7, u zachodnich sąsiadów - w Niemczech - jest to 13 pielęgniarek.

W Polsce na tysiąc mieszkańców przypada 5,3 pielęgniarki. Z danych Gazety wynika, że gorzej jest tylko w Bułgarii - 4,9.

Więcej: www.gazeta.pl

W opinii Lucyny Dargiewicz, przewodniczącej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, protesty pielęgniarek dotyczą nie tylko kwestii płacowych. Przewodnicząca wskazuje, że pielęgniarki w wieku 21-25 lat stanowią zaledwie 2 proc. całej grupy zawodowej. Średnia wieku pielęgniarki w Polsce wynosi 48 lat, a 8 tys. pielęgniarek w wieku 65 lat nadal pracuje.

- Takie dane potwierdzają, że mamy już do czynienia z bardzo poważnym problemem społecznym. Pogłębia się m.in. dlatego, że wśród wyjeżdżających do pracy w innych krajach najwięcej jest właśnie młodych pielęgniarek - mówi Rynkowi Zdrowia Lucyna Dragiewicz.

Podkreśla, że kiedyś pielęgniarka wykonywała czynności u czterech pacjentów, a teraz np. u 14. W Polsce na 1000 mieszkańców przypada statystycznie 5,3 pielęgniarek. Są jednak regiony w kraju, gdzie ten wskaźnik wynosi tylko 3,6.

- Pielęgniarki od dawna pracują ponad swoje siły za wyjątkowo marne pieniądze - uważa przewodnicząca OZZPiP.

Czytaj: Być może pielęgniarki utworzą partię, aby skuteczniej walczyć o swoje

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH