Liczba lekarzy w Polsce, czyli spór o dane lokujące nas w europejskim rankingu Liczba lekarzy w Polsce - w połowie czy na końcu europejskiej stawki? Fot. archiwum

Zdaniem Naczelnej Rady Lekarskiej, w Polsce na 1000 mieszkańców przypada 2,3 lekarzy. W opinii Ministerstwa Zdrowia ów wskaźnik jest wyraźnie lepszy i wynosi 3,5. Czyżby zatem należało wątpić w przypisywane Polsce ostatnie pod tym względem miejsce w unijnej stawce, oparte o wyliczenia i porównania przedstawiane przez OECD?

Liczba 3,5 lekarzy statystycznie przypadających na 1000 mieszkańców kraju została podana przez ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła podczas wystąpienia w sejmowej Komisji Zdrowia 9 października br.

Jak tłumaczył, liczba lekarzy w Polsce nieustannie rośnie. To fakt, że jest ich w Polsce za mało, tak jak praktycznie na całym świecie, ale - zdaniem ministra - Polska wcale nie znajduje się pod tym względem na końcu unijnych statystyk. - Mamy w Polsce wskaźnik 3,5 lekarza na 1 000 mieszkańców. I to lokuje nas w połowie europejskiej stawki - mówił minister.

Wypowiedź nawiązywała do danych podawanych przez Porozumienie Rezydentów OZZL podczas protestu głodowego młodych lekarzy w październiku br. Porozumienie Rezydentów, podobnie jak i inne organizacje lekarskie, posługiwało się pochodzącym z urzędowych statystyk wskaźnikiem 2,3. - Liczba 2,3 lekarza na 1000 pacjentów jest nieprawdziwa - uznał minister, przywołując wskaźnik 3,5.

NRL: wzór znany tylko ministrowi
Samorząd lekarski posługuje się wskaźnikiem określanym wg wzoru opracowanego przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) m.in. dla wszystkich krajów Unii Europejskiej. Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz zaznacza, że metodykę określoną przez OECD wykorzystuje również organizacja CPME, czyli Stały Komitet Lekarzy Europejskich, któremu przez wiele lat przewodniczył Konstanty Radziwiłł.

- Wskaźnik podany przez Ministra Zdrowia Konstantego Radziwiłła jest oparty na wzorze matematycznym znanym tylko jemu - odpowiada nam prezes NRL.

Dodaje: - Jak się wydaje się zastosowanie takiego wzoru potrzebne było w danej chwili do wykorzystywania w celach politycznych, by pokazać, że nie jest przecież tak źle. Zadziwia to odcięcie się Pana Ministra od OECD.

Zapytaliśmy Ministerstwo Zdrowia o źródła własnych wyliczeń. Uzyskaliśmy opartą o prostą matematykę odpowiedź przekazaną przez Milenę Kruszewską, rzecznika prasowego ministra zdrowia. Co jednak zaskakujące, podtrzymując informację o wskaźniku 3,5 statystycznego lekarza przypadającego na 1000 mieszkańców, ministerstwo stwierdza, iż wynika on z danych Naczelnej Rady Lekarskiej.

Ministerstwo: wskaźnik oparty o dane NIL
MZ poinformowało, że wskaźnik został wyliczony w następujący sposób:
(134 397 + 448) x1000/38 422 346 = 3,5095
Przyjęto następujące dane:

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH