
W Częstochowie władze samorządowe woj. śląskiego połączyły dwa duże szpitale: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny i Wojewódzki Szpital Zespolony. - Połączenie częstochowskich szpitali wynikało ze skali problemów przed jakimi stanęliśmy - jedna trzecia strat 56 marszałkowskich jednostek ochrony zdrowia w woj. śląskim była generowana przez te dwie jednostki. W 2008 roku zespół naukowców z UJ wskazał nam kierunki restrukturyzacji i prognozował, co się stanie, jeśli tego nie zrobimy - mówi Mariusz Kleszczewski, członek Zarządu Województwa Śląskiego.
Decyzje były konieczne, a ponieważ nie podejmowano ich zbyt długo, restrukturyzacja musi ingerować bardzo głęboko w strukturę obu placówek.
Opieramy się na 500-stronicowym opracowaniu przynoszącym szereg umiejętnie zinterpretowanych danych. Wskaźnik obłożenia łóżek nie zawsze jest miarodajny. Jak można go podnieść? Zwiększając czas pobytu pacjenta. Na okulistyce w Częstochowie czas pobytu pacjenta, to 11 dni. W innych szpitalach w woj. śląskim na oddziałach okulistycznych ten czas wynosi 4 dni.
W Sosnowcu, w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5, na 27-łóżkowy oddział okulistyki do września 2009 roku przyjęto 1303 pacjentów. W tym samym okresie oddział okulistyczny w WSZ w Częstochowie na 30 łóżkach przyjął 724 pacjentów, a Wojewódzki Szpital Zespolony w Częstochowie, też na 30 łóżkach – 915 pacjentów. Oznacza to, że szpital w Sosnowcu wykonywał prawie taką samą pracę mając dwa razy mniej łóżek. Tak więc nie zawsze rzecz w liczbie łóżek na oddziale, ale w strukturze szpitala i organizacji pracy.
Zespół mierzył też według tych samych wskaźników województwa: opolskie, łódzkie, dolnośląskie. W oparciu o tę analizę mogliśmy się porównać z innymi i to porównanie wypadło na niekorzyść subregionu północnego. Dwa szpitale wojewódzkie w jednym mieście konkurowały z sobą o kontrakty, bez możliwości rozwoju.
Dzięki tej fuzji i konsolidacji widzimy też, że zwalniają się powierzchnie i możemy rozmawiać z NFZ o tworzeniu nowych, potrzebnych oddziałów, które zwiększą przychody szpitala.
Wypowiedź z konferencji Rynku Zdrowia „System opieki zdrowotnej. Ogólnopolskie problemy – regionalna perspektywa”; Katowice, 31 maja 2010 r.

CZYTAJ TAKŻE
- SB21:46 MZ: projekt obwieszczenia do konsultacji
- SB21:28 Białystok: 10 tys. mieszkańców przejdzie kompleksowe badania
- SB20:30 Wisła: lekarze rodzinni ostro krytykują ruchy antyszczepionkowe
- SB19:11 Łódź: szpital dawał pacjentowi 500 zł, sąd przyznał mu 300 tys. zł
- SB18:23 Neonatolodzy apelują do MZ: wcześniaki potrzebują lepszej opieki
- SB17:14 GIF wycofał z obrotu lek na biegunkę
- SB16:51 Projekt w sprawie wsparcia osób niepełnosprawnych to koszt ok. 600 mln zł
- SB15:38 Śląski Uniwersytet Medyczny: jest boisko, będzie mecz otwarcia
- 1 Łódź: protest pielęgniarek sparaliżuje pracę szpitala?
- 2 Spór o szczepienia jest coraz gorętszy. Szykuje się zmiana prawa? Na razie będzie sprawa o hejt...
- 3 Sztokholm: królowa Sylwia nagrodziła studentki pielęgniarstwa, w tym Polkę
- 4 Są przetargi, trudno o wykonawców. Skąd te kłopoty na rynku szpitalnych inwestycji?
- 5 Prof. Gąsior: niewydolność serca to znacznie więcej niż problem medyczny
- 6 Prof. Chazan nowym konsultantem w dziedzinie ginekologii i położnictwa w województwie...
- 7 Terlecki: nie będzie dodatkowego posiedzenia Sejmu ws. opiekunów osób niepełnosprawnych
- 8 Hartwich: to co zaproponował premier to nie są żadne propozycje
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych