PAP/Rynek Zdrowia | 10-12-2019 13:11

Lewica za legalną aborcją do 12. tygodnia ciąży. Złoży projekt ustawy

Lewica złoży projekt ustawy liberalizujący przepisy dotyczące przerywania ciąży, będzie to projekt kompleksowy - poinformowała we wtorek (10 grudnia) rzeczniczka Lewicy Anna Maria Żukowska. Zapowiedziała także projekt ustawy dotyczący związków partnerskich.

Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Lewica zorganizowała w Sejmie konferencję z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka. Żukowska zadeklarowała, że kiedy Lewica będzie rządzić, to podpisze w pełni Kartę praw podstawowych Unii Europejskiej. - Prawa człowieka muszą być chronione w całości - oświadczyła.

Żukowska mówiła, że katalog praw człowieka, to sprawy dotyczące kobiet i mniejszości seksualnych. - To jest prawo do równego traktowania w życiu społecznym i politycznym, jak również zakaz tortur i zakaz nieludzkiego traktowania. Z tego wywodzimy prawo do przerywania ciąży. Lewica złoży projekt liberalizacji przepisów dotyczących przerywania ciąży. Będzie to projekt kompleksowy - podkreśliła.

- Nie ma czegoś takiego jak kompromis aborcyjny. Nie można zawrzeć kompromisu z nieludzkim traktowaniem i z torturami, bo do tego sprowadzają się obecne przepisy, które polegają na tym, że uniemożliwia się kobietom przerywania ciąży w przypadkach, które ustawa przewiduje - dodała.

- Nie ma zgody Lewicy, żeby traktować kobiety jak niedorozwinięte dziewczynki, za które trzeba decydować i które najpierw trzeba wysłać do psychologa, żeby się psycholog upewnił, czy aby na pewno podejmują słuszną decyzję w związku ze swoim ciałem. Ciało kobiety należy do kobiety i to ona będzie decydowała o tym, czy chce utrzymać ciążę, czy nie chce ciąży donosić - podkreśliła Żukowska. Jak dodała, o terminie złożenia projektu Lewica będzie decydowała wspólnie na posiedzeniu klubu.

Dopytywana o szczegóły, Żukowska powiedziała, że w projekcie Lewicy przerywanie ciąży miałoby być dopuszczone do 12 tygodnia bez innych przesłanek ustawowych. - Tymi innymi przesłankami, które mogą zaistnieć po 12 tygodniu ciąży, jest m.in. zagrożenie życia i zdrowia kobiety - mówiła.