Lewica za całkowitym zakazem reklamy tzw. dopalaczy

Całkowity zakaz reklamy tzw. dopalaczy oraz ograniczenie obrotu tymi produktami to główne założenia projektu ustawy autorstwa Lewicy.

W czwartek (23 września) projekt został skierowany przez sejmową komisję ustawodawczą do prac parlamentarnych.

Podczas posiedzenia komisji autor projektu poseł Witold Gintowt-Dziewałtowski podkreślał, że nowe przepisy pozwalają na ochronę osób małoletnich przed szkodliwym działaniem tzw. dopalaczy, ograniczają ich dostępność, a także zakazują promocji. Zdaniem posła obecnie brakuje regulacji w tej kwestii.

Projekt ustawy o zasadach dopuszczalności obrotu i reklamy środków zawierających substancje psychotropowe i odurzające zakłada, że detaliczna i hurtowa sprzedaż tzw. dopalaczy miałaby być prowadzona wyłącznie na podstawie zezwoleń wydawanych przez marszałka województwa. Rady gminy – zgodnie z projektem – określałyby liczbę i usytuowanie punktów sprzedaży.

Sprzedaż tzw. dopalaczy zabroniona byłaby m.in. na terenie szkół i innych placówek oświatowo-wychowawczych, na terenie zakładów pracy, w miejscach i w czasie masowych zgromadzeń. Rada gminy mogłaby także wprowadzić czasowy lub stały zakaz sprzedaży w miejscach, które nie są wymienione w ustawie. Produktów tych nie mogłyby kupować osoby poniżej 18. lat i nietrzeźwe.

Projekt zakłada również, że dozwolona byłaby jedynie bezpośrednia sprzedaż tzw. dopalaczy. Zakazana byłaby natomiast sprzedaż wysyłkowa i przez internet. Środki te miałyby być sprzedawane w zamkniętych opakowaniach, na których umieszczona byłaby informacja w języku polskim o rodzaju, składzie, szkodliwości sprzedawanej używki. W miejscach sprzedaży byłby z kolei nakaz umieszczania informacji o szkodliwości spożywania używek. Projekt wprowadza także całkowity zakaz reklamy i promocji tzw. dopalaczy.

W połowie września 2010 r. Ministerstwo Zdrowia skierowało do konsultacji społecznych nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Dzięki nowym przepisom będzie można wycofać z rynku na okres od 12 do 18 miesięcy tzw. dopalacze zawierające podejrzane substancje psychoaktywne. W tym czasie zostaną przeprowadzone szczegółowe badania dotyczące ich szkodliwości.

Wycofanie tzw. dopalaczy ze sprzedaży ma umożliwić instytucja „czasowej kontroli”, dająca możliwość usunięcia danego środka lub zawierających go produktów z obrotu lub wprowadzenie ograniczeń, warunków lub zakazów związanych z jego sprzedażą albo produkcją. Ma być to możliwe dzięki rozporządzeniu ministra zdrowia.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH