Leszek Miller: odwołanie szefa NFZ to słuszna decyzja, ale w złym momencie

Wniosek o odwołanie szefa NFZ Jacka Paszkiewicza to słuszna decyzja, ale podjęta w najgorszym momencie - uważa lider SLD Leszek Miller. Argumentował, że od 1 lipca wchodzą nowe programy lekowe, a w tym czasie może jeszcze nie być nowego prezesa NFZ, co grozi chaosem.

- Minister zdrowia podejmując słuszną decyzję (o odwołaniu Paszkiewicza), chce ją zrealizować w najgorszym terminie, jako że od 1 lipca wchodzą nowe programy lekowe, a być może w tym czasie nie będzie jeszcze nowego prezesa Funduszu i pamiętając także, że nie ma zastępcy prezesa ds. medycznych, cała ta machina nie może dobrze funkcjonować - powiedział Miller na konferencji prasowej w Sejmie. 

Dlatego - jego zdaniem - należałoby przełożyć moment wdrożenia w życie nowych programów lekowych o kilka miesięcy i dać szansę "dobrego i skutecznego przeprowadzenia tej operacji" nowej dyrekcji Funduszu. 

Miller przedstawił także trzy powody, dla których wniosek o odwołanie Paszkiewicza jest słuszny. Po pierwsze - zdaniem lidera Sojuszu - szef NFZ zradykalizował koncepcję, według której lekarzom nie opłaca się leczyć, ale opłaca się badać, robić zabiegi i udzielać porad. 

- Po drugie na początku roku szef NFZ rozpoczął kontraktację usług z placówkami ochrony zdrowia, ale tak, żeby w sposób nieoficjalny przekształcać publiczne placówki ochrony zdrowia w prywatne - mówił Miller. Trzecim powodem słuszności wniosku o odwołanie Paszkiewicz, są spory sprzed kilku miesięcy z aptekarzami i lekarzami, które były "wyciszane i które do końca nie zniknęły". 

- Z tych wszystkich powodów uważamy, że najwyższy czas odwołać Paszkiewicza, ale niestety ten czas jest najgorszy z możliwych - podkreślił lider Sojuszu. Wyraził też opinię, że byłoby dobrze, gdyby opinia publiczna poznała treść wniosku ministra zdrowia adresowanego do premiera, z uzasadnieniem dlaczego zdecydował się na taki krok oraz dokument, który wskazuje kryteria brane pod uwagę przy wyborze nowego prezesa.

1 stycznia weszły w życie przepisy ustawy refundacyjnej i zgodnie z nimi od 1 lipca 2012 r. programy terapeutyczne mają być zastąpione programami lekowymi. Dla każdego leku, w każdym wskazaniu, zostanie stworzony oddzielny program lekowy, jako jedna z form refundacji leku. Każdy program lekowy będzie nowym rodzajem świadczenia, na realizację którego świadczeniodawca musi zawrzeć oddzielną umowę. 

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH