Leki OTC i suplementy: kto powinien czuwać nad tym, co i ile zażywamy? Kto powinien czuwać nad tym, co i ile zażywamy? Fot. Archiwum

Z danych PharmaExpert wynika, że w 2014 r. Polacy na zakupy leków bez recepty tylko w aptekach przeznaczyli ponad 11,5 mld zł. Inne dane mówią o 12 mld zł wydawanych na leki OTC i suplementy diety. Pieniądze te pochodzą z kieszeni pacjenta, ale mają wpływ na zdrowie, za którego ochronę płacimy już z publicznej kasy.

Kto powinien czuwać nad tym, co i ile zażywamy? Kto ma informować o skutkach przyjmowania leków bez recepty i suplementów diety? Lekarz rodzinny czy farmaceuta? A może czas policzyć, ile polipragmazja - również ta wynikająca z nadużywania leków OTC i suplementów diety - kosztuje płatnika?

Co jakiś czas ożywają dyskusje, a to o nadużywaniu suplementów diety, a to o zbyt łatwej dostępności leków OTC.

Poza apteką bez zupełnej kontroli?

W rozmowie z Rynkiem Zdrowia Paweł Bernat, prezes Stowarzyszenia Leki Tylko z Apteki, zwraca uwagę, że w mediach bardzo często pojawiają się doniesienia o przedawkowaniu popularnych leków przeciwbólowych. Zapewnia też, że polscy toksykolodzy mogą sypać przykładami i badaniami prezentującymi społeczne skutki nadużywania leków.

- Media nagłaśniają też problem wytwarzania na bazie leków OTC substancji odurzających. Mało kto wie natomiast, że rynek pozaapteczny jest praktycznie niezabezpieczony przed wprowadzeniem fałszowanych leków - mówi Paweł Bernat.

Przypomina, że tzw. nowela fałszywkowa nałożyła na apteki szereg obowiązków mających na celu ochronę przed wprowadzaniem do obrotu leków niewiadomego pochodzenia (specjalne kody i czytniki do ich odczytywania, kontrola serii leków on-line itd.).

- To wszystko działa, ale wyłącznie w aptekach. Poza nimi można wprowadzić dowolny preparat. Rynek ten jest praktycznie poza kontrolą inspekcji farmaceutycznej - podkreśla prezes stowarzyszenia.

Jak wskazuje, rządy większości krajów europejskich zdają sobie sprawę z negatywnych społecznych skutków nadmiernej rozbudowy rynku pozaaptecznego. Starają się go regulować.

- Powód to rosnąca liczba zatruć związanych z zażywaniem m.in. paracetamolu - informuje Paweł Bernat.

2 mln okazji na edukację

Prezes Stowarzyszenia Leki Tylko z Apteki zwraca uwagę, że leki OTC są często stosowane bez wiedzy lekarzy i… zamiast wizyty u lekarza.

- Za to codziennie do aptek przychodzi 2 mln pacjentów. O tym, jak stosować leki mogą i zdecydowanie powinni informować ich farmaceuci. Pacjenci mają łatwy i bardzo szybki dostęp do aptekarza, a czas na taką poradę jest - zapewnia Bernat.

Tłumaczy, że inaczej jest z suplementami diety, które nie są lekami. Edukacja na ich temat, owszem mogłaby być realizowana w ramach kompleksowej opieki farmaceutycznej, jednak na razie brak do tego warunków - zauważa.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH