Lekarzy od samych planów nie przybędzie: specjalizacje modułowe nadal na papierze

Pakiet kolejkowy ogłoszony w marcu przez ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza zawiera m.in. rozwiązania dotyczące podniesienia kompetencji lekarzy. Celem zmian jest zwiększenie liczby specjalistów w systemie. Niestety, wciąż nie wiadomo, kiedy zrealizowany zostanie jeden z ważniejszych punktów tego planu.

Chodzi o specjalizacje modułowe. Do pakietu wpisano, że ich wprowadzenie ma na celu „przyśpieszenie i ułatwienie procesu kształcenia lekarzy". Prawda jest taka, że na razie trwają jedynie prace nad tym nowym systemem.

Owszem, wydano odpowiednie rozporządzenia w styczniu ubiegłego roku, jednak na razie wszystko pozostaje na papierze. W środowisku lekarskim mówi się, że być może wszystko ruszy jesienią, ale resort nie podaje na razie konkretnych terminów.

Ministerstwo Zdrowia na pytanie, kiedy wejdą w życie specjalizacje modułowe, odpowiada nam jedynie: "Szkolenie specjalizacyjne w systemie modułowym zostanie wprowadzone po zredagowaniu przez CMKP oraz zatwierdzeniu przez Ministra Zdrowia opracowywanych przez zespoły ekspertów programów specjalizacji. Po zatwierdzeniu programów specjalizacji, zawierających wymogi akredytacyjne, konieczne będzie przeprowadzenie przez CMKP akredytacji jednostek do prowadzenia specjalizacji".

Ma być szybciej
Jak tłumaczy Krzysztof Bąk, rzecznik prasowy resortu zdrowia, po wprowadzeniu nowego systemu, szkolenie specjalizacyjne w dotychczas szczegółowych dziedzinach będą mogli podejmować lekarze bezpośrednio po stażu podyplomowym, a po zlikwidowaniu stażu podyplomowego - bezpośrednio po uzyskaniu dyplomu, co spowoduje skrócenie okresu wymaganego do uzyskania tytułu specjalisty o 2-3 lata.

Dotychczas podjęcie szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinach szczegółowych, np. w alergologii, endokrynologii, gastroenterologii czy geriatrii, wymagało wcześniejszego uzyskania specjalizacji II stopnia lub tytułu specjalisty w określonej dziedzinie medycyny.

Ponadto lekarze, którzy w ramach odbywania szkolenia specjalizacyjnego zrealizują i zaliczą jeden z modułów podstawowych, nie będą zobowiązani do ponownego "przerabiania" tego modułu w przypadku przystąpienia do kolejnej specjalizacji w innej dziedzinie medycyny, w której obowiązuje ten sam moduł. Dzięki przyjęciu takiego rozwiązania lekarz będzie mógł uzyskać kolejny tytuł specjalisty w znacznie krótszym czasie.

Po wprowadzeniu systemu modułowego o rozpoczęcie specjalizacji będą mogli ubiegać się również lekarze, którzy specjalizację uzyskali przed wejściem w życie nowych zasad kształcenia. Będą mogli odbyć szkolenie według odpowiednio krótszej wersji programu specjalizacji oraz uzyskać tytuł specjalisty w krótszym czasie niż w przypadku lekarzy bez specjalizacji.

Lekarzu, pokaż się w systemie
W "kompetencyjnej" części pakietu kolejkowego znalazły się jeszcze dwa punkty: zwiększenie kompetencji lekarzy w trakcie specjalizacji oraz zwiększenie kompetencji lekarzy z pierwszym stopniem specjalizacji

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH