Lekarze ze śląskiego OZZL szykują się do strajku: będą manifestacje i pikiety

Lekarze z Zarządu Regionu Śląskiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy w środę (28 września) poinformowali media, że szpitale i poradnie zostaną oflagowane, a na początku października odbędzie się w Katowicach pierwsza z serii zaplanowanych manifestacji.

Marek Piekarski, zastępca dyrektora wydziału zdrowia i polityki społecznej Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach, był zaskoczony, kiedy w telefonicznej rozmowie powiedzieliśmy, że lekarze z OZZL z województwa śląskiego szykują się do strajku.

- Bywam w szpitalach, rozmawiam z lekarzami, ale żadnych plakatów czy oflagowanych budynków nie widziałem - odpowiedział Piekarski. - Wprost przeciwnie, już dość dawno tak spokojnie nie było - zauważył.

- Nadzoruję restrukturyzację kilkudziesięciu placówek, ale sygnałów strajkowych nie mam - powiedział dyrektor, w którego ocenie sytuacja w szpitalach jest w miarę stabilna.

- Owszem, dochodzi do pojedynczych konfliktów na niektórych oddziałach, na przykład na chirurgii urazowej pozwalniali się wszyscy lekarze albo poszli na zwolnienia. W Tychach, w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 1, w którym pracują szefowie związku, jest napięcie, ale powtarzam: z innych placówek takich sygnałów nie mamy.

Strajk przez zaskoczenie
Niebawem dyrektor Marek Piekarski będzie miał namacalne dowody, że jest w błędzie. Prezydium Zarządu Regionu Śląskiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy 28 września 2011 roku na nadzwyczajnym posiedzeniu w Tychach postanowiło powołać Śląski Komitet Strajkowy OZZL i ogłosić pogotowie strajkowe.

Zostaną oflagowane szpitale i poradnie, a pod Śląskim Urzędem Wojewódzkim rozpocznie się w środę, 5 października 2011 roku, o godzinie 17.00 pierwsza z planowanej serii manifestacji związkowców.

- Będziemy manifestować właśnie pod Urzędem Wojewódzkim w Katowicach, ponieważ urzęduje w nim przedstawiciel rządu w terenie, a rząd odpowiada za zapewnienie równego prawa dostępu do świadczeń medycznych - tłumaczył w portalu rynekzdrowia.pl dr Maciej Niwiński, przewodniczący śląskiego OZZL.

- Manifestacje i pikiety odbędą się pod siedzibami tych organów władzy publicznej, które akceptują i popierają łamanie praw pacjenta, praw pracowniczych i związkowych przez pracodawców - dodał.

Nie będzie to pierwsza akcja protestacyjna organizowana przez śląską strukturę OZZL. W listopadzie ubiegłego roku również oplakatowywali i oflagowywali szpitalne obiekty. Sprzeciwiali się - jak to określili - ”idei taniego szpitala”. Teraz jednak ich protest zbiegł się z kampanią wyborczą, dzięki czemu związkowcy mogą liczyć na większe zainteresowanie polityków.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH