Lekarze rozważają strajk, ale gotowi też do dalszych rozmów z MZ

Środowisko samorządu lekarskiego jest gotowe do dalszych rozmów z MZ - zapewnił w poniedziałek (5 stycznia) sekretarz NRL Konstanty Radziwiłł. Przedstawiciele OZZL poinformowali z kolei, że lekarze rozważają ogólnopolski protest, ze strajkiem włącznie.

Podczas konferencji prasowej z udziałem przedstawicieli m.in. Naczelnej Rady Lekarskiej, Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy i Porozumienia Zielonogórskiego, sekretarz NRL Konstanty Radziwiłł zapewnił, że środowisko samorządu lekarskiego jest gotowe do dalszych rozmów.

- Chcielibyśmy, żeby siedziba Naczelnej Rady Lekarskiej stała się miejscem rozmowy - powiedział.

Podkreślił, że nie chodzi wyłącznie o mediacje w sprawie podpisania przez lekarzy POZ kontraktów na ten rok, ale o cały system ochrony zdrowia, w tym tzw. pakiet onkologiczny.

- Oczywiście samorząd lekarski popiera tych lekarzy, którzy dzisiaj stanęli wobec niezwykle trudnych decyzji, a także stali się obiektem obraźliwej kampanii nienawiści. Są straszeni, naciskani, w sposób który nie licuje z zasadami państwa prawa. Będziemy ich bronić, ale jednocześnie zwracamy się do polityków, także do wszystkich obywateli o to, aby spokojnie porozmawiać jak powinien wyglądać polski system ochrony zdrowia - powiedział Radziwiłł.

Skarga do TK na pakiet onkologiczny
Jego zdaniem jedynym dobrym rozwiązaniem byłoby powstrzymanie wejścia w życie pakietu onkologicznego. Ocenił, że pakiet może uderzać w prawa pacjentów innych niż onkologicznych do leczenia zgodnie z aktualną wiedzą i w najlepszy możliwy sposób, przez co może być sprzeczny z konstytucją.

- W tej chwili przygotowujemy ewentualną skargę konstytucyjną w tym zakresie. I wydaje się, że jeśli Trybunał Konstytucyjny podzieliłby nasze wątpliwości, to mogłoby się okazać, że problem podstawowej opieki zdrowotnej i kontraktów tak naprawdę sygnalizuje znacznie większy problem, z którym mamy do czynienia w związku z wejściem w życie tzw. pakietu onkologicznego - powiedział Radziwiłł.

Przewodniczący OZZL Krzysztof Bukiel powiedział z kolei, że Związek popiera lekarzy POZ, "którzy, przeżywając największą traumę swojego życia, musieli odrzucić proponowane przez ministra zdrowia i rząd warunki udzielania świadczeń zdrowotnych".

- Sprawa dotyczy nie tylko lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej i ich pacjentów, ale wszystkich pacjentów w Polsce i wszystkich lekarzy w Polsce - dodał.

Będzie ogólnopolski strajk?
Zbigniew Szramik z OZZL poinformował zaś, że lekarze rozważają zorganizowanie ogólnopolskiego protestu "ze strajkiem włącznie", bo - jak ocenił - minister zdrowia naraził na szwank dobro pacjentów.

Działania Porozumienia Zielonogórskiego poparł w poniedziałek także Włodzimierz Hoffmann z Wielkopolskiego Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia. Powiedział, że w województwie wielkopolskim lekarze podpisali aneksy umów z NFZ na 2015 r., jednak - jak zaznaczył - zrobili to pod presją MZ i NFZ.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH