Lekarze rodzinni o pakiecie onkologicznym i kolejkowym: potrzebny pilotaż i dodatkowe środki

Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce deklaruje gotowość do współpracy z instytucjami oraz organizacjami działającymi w celu poprawy dostępności i jakości opieki nad pacjentami onkologicznymi. Nie ukrywa jednocześnie niepokoju, że proponowane rozwiązania mogą doprowadzić do destabilizacji praktyk.

"W związku z działaniami wprowadzającymi do polskiego systemu ochrony zdrowia tzw. “pakiet onkologiczny” przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia uważamy za konieczne wyrażenie kolejnej opinii w tej sprawie" - piszą lekarze rodzinni.

Dodają: - "Z niepokojem stwierdzamy, że udostępnione do publicznej wiadomości dokumenty i opracowania nie dają lekarzom rodzinnym możliwości pełnego przewidzenia skutków wprowadzanych zmian w podstawowej opiece zdrowotnej. Istnieje prawdopodobieństwo, że skutki te będą bardzo poważne zarówno w obszarze organizacyjnym jaki i finansowym. W naszym środowisku narasta zaniepokojenie możliwością destabilizacji praktyk. Na niespełna trzy miesiące przed planowanym wprowadzeniem zmian nadal brakuje rozporządzeń i bardzo istotnych, z punktu widzenia świadczeniodawców, zarządzeń NFZ".

W ocenie lekarzy rodzinnych, nie przedstawiono spójnej koncepcji ustalania indywidualnych i minimalnych wskaźników rozpoznawania nowotworów przez lekarzy POZ. "Domagamy się  jak najszybszego podania metodologii ich statystycznego obliczania. Zwracamy również uwagę, że przewidziane sankcje dotkną w pierwszej kolejności pacjentów, którzy utracą możliwość szybkiej diagnostyki nowotworowej i lekarzy wykazujących dużą czujność onkologiczną. Z tego powodu uważamy je za głęboko niesprawiedliwe" - wskazują.

Domagają się również kryteriów klasyfikowania pacjentów do otrzymania "Karty Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego” oraz przeprowadzenia pilotażu projektu.

Specjaliści medycyny rodzinnej, którzy sprawują podstawową opiekę zdrowotną w ramach umów z NFZ, stowarzyszeni w Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, zwracają także uwagę, że w dotychczas przyjętych aktach prawnych nie wprowadzono zmian ułatwiających pacjentowi dostęp do ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

Ich zdaniem, nadal brakuje szczegółowych rozwiązań dotyczących rozszerzenia zakresu diagnostyki lekarza rodzinnego i zasad ich  finansowania.

"W uzasadnieniu do nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej podano, że zmiany nie wymagają dodatkowego finansowania. Takie założenie jest błędne. Nałożenie dodatkowych zadań musi oznaczać  dodatkowe środki finansowe oraz zmiany w realizacji umów" - uważają.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH