Lekarze o pakiecie kolejkowym: zmiany w dobrym kierunku, ale niewystarczające

Przyjęty we wtorek (10 czerwca) przez rząd pakiet kolejkowy i onkologiczny idą w dobrym kierunku, jednak są to zmiany niewystarczające - oceniają przedstawiciele organizacji lekarskich. Środowisko pacjentów jest nastawione znacznie bardziej optymistycznie.

Wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Romuald Krajewski ocenił w rozmowie z PAP, że propozycje przyjęte we wtorek przez rząd to tylko częściowe rozwiązanie problemów polskiego systemu ochrony zdrowia. Jak podkreślił, kolejki stanowią obecnie ogromny problem w dostępie do opieki zdrowotnej, więc potrzebna była propozycja dotycząca rozładowania tych kolejek.

- Przyjęte rozwiązania spowodują pewną poprawę, jednak potrzebne są głębsze zmiany systemowe, w tym zmiany dotyczące finansowania całego systemu - podkreślił. - To, że w ustawie będzie zapis, że jakiś lekarz może kierować na dodatkowe badania - to dobrze, ale trzeba jednocześnie wskazać kto za to zapłaci - powiedział Krajewski.

Pozytywnie ocenił propozycję przeniesienia wyceny procedur z NFZ do Agencji Oceny Technologii Medycznych i oparcia tej wyceny na jednolitym rachunku kosztów. - Może taka zmiana pozwoli na urealnienie wyceny świadczeń - podkreślił. Dodał, że jest to niezbędne dla sprawnego funkcjonowania całego systemu.

Jak mówił, w niektórych sytuacjach korzystna okaże się także możliwość wykonania tzw. porady receptowej, czyli wypisanie pacjentowi kontynuacji recepty bez konieczności osobistej wizyty pacjenta. - Będzie jednak nadal wiele przypadków, gdy wizyta pacjenta będzie niezbędna za każdym razem przy przedłużaniu recepty - dodał.

Sceptycznie odniósł się do niewskazania źródeł dodatkowego finansowania zmian. - Zniesienie limitów w onkologii i wykonywanie większej ilości badań diagnostycznych wiąże się z wydatkowaniem większych środków, więc potrzebne będą dodatkowe pieniądze - mówił.

Prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia Bożena Janicka podkreśliła, że rozwiązania przyjęte we wtorek "są nie do przyjęcia jeżeli jednocześnie nie ureguluje się kwestii finansowania oraz polityki kadrowej".

- Ogólny kierunek jest słuszny, ponieważ zakłada przeniesienie ciężaru na lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), ale w związku z nowymi zadaniami trzeba jednocześnie zwiększyć finansowanie np. podwoić stawkę kapitacyjną, a także określić czas porady u lekarza POZ oraz zwiększyć liczbę kształcących się lekarzy rodzinnych - podkreśliła Janicka. - Najwięcej zadań spadnie na POZ więc oczekujemy dodatkowego finansowania oraz dodatkowych kadr - mówiła.

Według niej zaproponowane przez ministra zdrowia projekty to "jedynie zmiany kosmetyczne, a potrzebna jest bardziej fundamentalna przebudowa systemu ochrony zdrowia". Janicka krytycznie odniosła się do propozycji bezterminowych umów dla lekarzy POZ. - Byłoby to podpisywanie umów w ciemno i my takich umów nie podpiszemy, jeżeli nie będą tam zagwarantowane warunki finansowe oraz coroczna waloryzacja - zaznaczyła.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH