Lekarze: bez edukacji pacjentów nie pomogą najlepsze leki

Bez nakładów na edukację osób z chorobami przewlekłymi, takimi jak jak astma i POChP, nie uda się uzyskać dobrych efektów terapii, nawet w przypadku stosowania najlepszych leków - alarmują lekarze.

Piotr Dąbrowiecki, prezes Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP, od sześciu lat prowadzącej zajęcia edukacyjne dla osób z tymi schorzeniami, a także pielęgniarek i lekarzy, podkreślał, że choć obecnie dysponujemy skutecznymi lekami, połowa pacjentów nadal nie uzyskuje dobrych efektów terapii. Przyczyną jest fakt, iż chorzy nie rozumieją podłoża choroby i nie przestrzegają zaleceń lekarskich.

Eksperyment przeprowadzony kilka lat temu pod kierunkiem prof. Piotra Kuny z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi wykazał, że dzięki przeszkoleniu pielęgniarek, które następnie edukowały chorych na astmę, udało się poprawić efekty terapii co najmniej o połowę, bez zmiany leków.

- Gdyby jakikolwiek nowy lek dawał takie rezultaty, z pewnością znalazłyby się pieniądze na jego refundację. Ale Narodowy Fundusz Zdrowia nie chce płacić za edukację chorych - zaznaczył specjalista.

Jak podkreśliła prof. Anna Doboszyńska z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, byłoby to ostatecznie opłacalne, bo koszty leczenia niestabilnej astmy są znacznie wyższe niż koszty prawidłowej terapii tej choroby.

Prof. Andrzej Fal zaznaczył natomiast, że u osób z astmą łagodną glikortykosteroidy stosuje się samodzielnie. Jednak, u pacjentów z niestabilną chorobą najlepsze efekty daje połączenie steroidu z długo działającym beta2-mimetykiem (LABA). Dopiero, gdy uzyska się wyrównanie objawów choroby, ten drugi lek można odstawić. Pacjenci z POChP muszą zażywać steroid i beta2-mimetyk.

Niestety, wielu chorych rezygnuje z inhalatora ze steroidem: nie wiedzą, że to właśnie on pozwala na kontrolę choroby i normalne życie. Ponadto w Polsce wciąż pokutuje steroidofobia. Tymczasem steroidy wziewne podawane są w tak małych dawkach (działają głównie miejscowo) że nie wyrządzają w organizmie szkód, jakie wywoływały wysokie dawki tych leków podawane przed laty systemowo (tj. dożylnie lub doustnie).

- Niestety, nowa ustawa refundacyjna może znacznie pogorszyć dostęp do leków skojarzonych na astmę i POChP, bo sprawi, że bardzo zdrożeją. Z tym będzie się wiązało pogorszenie wyników leczenia tych schorzeń. Nie możemy do tego dopuścić - mówił prof. Fal. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH