Lekarze Bez Granic policzą potrzebujących za pomocą zdjęć satelitarnych

Wykorzystanie satelitarnych zdjęć pomogło Lekarzom Bez Granic w określeniu liczby mieszkańców jednego z miast. Technika ta przyspieszy akcje niesienia pomocy ludziom żyjącym w strefach dotkniętych przez głód, klęski żywiołowe lub wojnę - informuje "New Scientist".

- Liczebność populacji jest wartością krytyczną podczas wielu działań. Trzeba planować skalę, rozmach i tryb interwencji, a bez danych na temat populacji nie da się tego zrobić - wyjaśnia Ruby Siddiqui z organizacji Lekarze Bez Granic.

Obecnie organizacje, w tym Lekarze Bez Granic, oceniając liczbę ludności polegają na metodzie ujednoznacznienia. Ich przedstawiciele odwiedzają wybrane rodzaje domostw i sprawdzają liczbę mieszkańców. W oparciu o uzyskane w ten sposób dane szacują następnie liczebność całej populacji miasta lub obozu uchodźców.

Metoda ta wymaga jednak czasu i udziału wielu osób oraz wykonania precyzyjnych analiz. Przeprowadzenie takich obliczeń bywa też niebezpieczne lub wręcz niemożliwe w strefach konfliktu, choćby w Syrii.

Część tych przeszkód można pokonać - uważa Chris Grundy z London School of Hygiene and Tropical Medicine. Stanął on na czele projektu liczenia mieszkańców miasta Am Timan w Czadzie na podstawie zdjęć satelitarnych. Cała tamtejsza ludność ma otrzymać bezpłatne szczepionki przeciwko zapaleniu opon mózgowych. Lekarze Bez Granic musieli ustalić, ile dawek zamówić.

Jak dotąd nie obyło się bez odwiedzenia domostw w mieście. O ile jednak do liczenia metodą tradycyjną trzeba było wejść do 1160 gospodartw, o tyle w przypadku metody satelitarnej wystarczyło niespełna 350. Eksperci zbierali informacje w terenie, a jednocześnie na podstawie satelitarnych zdjęć liczyli różnego typu budynki.

Tradycyjna metoda pozwoliła ustalić, że badane miasto zamieszkuje 49 722 osób. Metoda satelitarna dała wynik 45 400. Kiedy mieszkańców miasta na podstawie danych z terenu i zdjęć z satelity liczył człowiek, uzyskano wynik 46 625.

Współpracownicy Grundy'ego testują obecnie nową metodę liczenia w 11 obozach uchodźców w różnych miejscach świata, m.in. w Haiti, na terenach dotkniętych przez trzęsienie Ziemi. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH