Leczenie za granicą: kiedy potrzebna jest zgoda NFZ

Minister zdrowia podpisał już wszystkie rozporządzenia umożliwiające refundację zagranicznego leczenia. Przepisy wejdą w życie 15 listopada. Żeby się leczyć za granicą za pieniądze NFZ, nie wystarczy skierowanie. Trzeba mieć zgodę Funduszu i konsultanta wojewódzkiego.

Rozporządzenia zawierają wzory wniosków do NFZ oraz listę świadczeń, które będą refundowane tylko po uzyskaniu wcześniejszej zgody Funduszu.

Wniosek o zapłatę za leczenie, które nie wymaga wcześniejszej zgody NFZ, ma tylko dwie strony i pacjent może wypełnić go sam. Pozostałe wnioski liczą po 6-7 stron i będą musieli wypełniać je także lekarze.

Musi być w nich rozpoznana choroba, choroby współistniejące, dotychczasowy przebieg choroby i zastosowane leczenie, a także prognoza, jak choroba może się dalej rozwijać. Lekarz - koniecznie specjalista - będzie musiał także szczegółowo opisać, o jakie leczenie i badania chodzi, oraz uzasadnić konieczność uzyskania tych świadczeń za granicą - wyjaśnia Gazeta Wyborcza.

Jeśli powodem złożenia wniosku są kolejki (np. do specjalisty czy na tomografię), to dyrektor oddziału będzie mógł wskazać nam przychodnię lub szpital, w którym przyjmą nas z pominięciem kolejki. Dyrektor NFZ będzie musiał jednak najpierw sam uzgodnić ze szpitalem czy przychodnią, że pacjent zostanie przyjęty. Załatwienie terminu jest równoznaczne z odmową zgody na refundację zagranicznego leczenia.

Każdy inny wniosek o leczenie lub badanie za granicą będzie wymagał opinii konsultanta wojewódzkiego (także w przypadku wniosków o leczenie, którego nie ma w kraju - trzeba je adresować wprost do prezesa NFZ).

Osobne wnioski trzeba będzie składać w sprawie pokrycia kosztów transportu do zagranicznego szpitala. Dyrektor oddziału wojewódzkiego NFZ będzie mógł wydać zgodę tylko na środek transportu najtańszy z możliwych do zastosowania ze względu na stan chorego.

Czytaj: wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH