Ławka jest krótka - kto zostanie nowym wiceministrem zdrowia?

Dymisja wiceministra zdrowia Marka Twardowskiego spowodowała, że resort ma twardy orzech do zgryzienia. Znalezienie w tej chwili kandydata na wiceministra, który posiada praktyczną wiedzę na temat polityki lekowej i upora się z procesem tworzenia nowego prawa dotyczącego farmacji, a jednocześnie nie jest uwikłany biznesowo, to nie lada sztuka. Giełda nazwisk oczywiście ruszyła. Jak zawsze. Jednak tym razem pojawia się na niej tylko jedno...

Nieoficjalnie na objęcie stanowiska wiceministra typowany jest Artur Fałek, dyrektor Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji Ministerstwa Zdrowia. Doskonale zna mechanizmy polityki lekowej i proces legislacyjny. Podczas gdy zmieniają się kolejni ministrowie zdrowia, dyrektor Fałek pozostaje na swoim stanowisku od lat.

W przyszłym roku odbędą się wybory parlamentarne. Szefowa resortu zdrowia Ewa Kopacz jest oceniana przez opozycję jako jeden z najgorszych ministrów obecnego rządu. I na nic tu rozważania czy taka opinia ma racjonalne podstawy czy też nie. Porażka legislacyjna resortu położyłaby się cieniem nad gabinetem Donalda Tuska, na co rządzący nie mogą sobie pozwolić.

Nazwisko na "giełdzie"
W takiej sytuacji Artur Fałek jest gwarantem dokończenia zmian regulujących obszar prawa farmaceutycznego w sposób profesjonalny, oparty na rzetelnej wiedzy i taki, który oprze się ewentualnej krytyce niezadowolonych.

Jednak z drugiej strony, o ile powołanie dyrektora Fałka byłoby korzystne dla minister Ewy Kopacz, o tyle dla dyrektora już niekoniecznie, ponieważ wiceministrem byłby prawdopodobnie tylko do czasu nowych wyborów parlamentarnych.

Zdaniem byłego ministra zdrowia, posła SLD, Marka Balickiego nowym wiceministrem nie zostanie żaden z posłów, bo to wiązałoby się z utworzeniem stanowiska sekretarza stanu w resorcie zdrowia (teraz wiceministrowie są w randze podsekretarzy stanu – przyp. red.).

Z grona nie-parlamentarzystów Platforma Obywatelska ma niewielki wybór, ławka jest krótka. Natomiast jeżeli nie może to być polityk, to będzie fachowiec. Jednak większość fachowców uwikłanych jest biznesowo. Z tego wniosek, że stanowisko to obejmie albo ktoś spoza polityki, albo dyrektor Fałek – uważa poseł Balicki.

Jednak jego zdaniem, ten awans nie będzie korzystny dla dyrektora: – Po wyborach, nawet jeżeli wygra je PO, nastąpi zmiana ministra zdrowia. Poza tym wiceministrowie po wyborach odwoływani są automatycznie. Dlatego dyrektor przyjecie tego awansu powinien głęboko rozważyć – mówi były minister zdrowia, który prawa rządzące polityką zna bardzo dobrze z własnego doświadczenia.

Marek Balicki uważa, że odwołanie wiceministra Twardowskiego było dobrą decyzją, choć tu dokłada przysłowiową łyżkę dziegciu: – Ta sytuacja to kompromitacja rządu PO. Za minutę dwunasta przed podejmowaniem ważnych decyzji nie ma osoby odpowiedzialnej.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH