Latos: są możliwe inne rozwiązania niż obecny kompromis aborcyjny FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

- Jeśli odejdziemy od kompromisu aborcyjnego sprzed 23 lat, w Polsce rozpocznie się wojna ideologiczna - mówiła poseł Monika Wielichowska (PO) podczas sejmowej debaty nad dwoma skrajnymi projektami obywatelskimi dotyczącymi przepisów w sprawie aborcji.

W czwartek (22 września) Sejm zajął się dwoma projektami dotyczącymi m.in. przerywania ciąży. Projekt Inicjatywy Ustawodawczej „Stop aborcji” przewiduje całkowity zakaz przerywania ciąży. Propozycje tego komitetu zakładają, że za spowodowanie śmierci dziecka poczętego grozić będzie kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5; jeżeli sprawca działa nieumyślnie, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Natomiast projekt przygotowany przez komitet "Ratujmy Kobiety" pozwala przerwać ciążę bez dodatkowych warunków do 12. tygodnia, a po tym terminie - w takich przypadkach, w jakich aborcja dozwolona jest obecnie (gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety; w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu; kiedy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego).

Zdaniem posła Tomasza Latosa (PiS), są możliwe inne rozwiązania prawne niż polski kompromis aborcyjny. - Na przykład w Irlandii aborcja jest dopuszczalne, ale tylko w przypadku realnego zagrożenia życie kobiety - przypominał.

Dodał, że klub PiS jest za skierowaniem obu projektów obywatelskich dotyczących aborcji do dalszych prac w komisji.

Latos zaznaczył, że klub PiS w głosowaniach nad projektami nie będzie narzucał dyscypliny partyjnej, a opowiadając się za poszczególnymi przepisami zawartymi w obu projektach, każdy parlamentarzysta będzie musiał we własnym sumieniu rozważyć wszystkie argumenty.

Zdaniem Latosa więcej dobrych rozwiązań ma projekt Komitetu „Stop aborcji”. Poseł PiS powoływał się m.in. na stanowisko Trybunału Konstytucyjnego 28 maja 1997 roku. - Zgodnie z tym stanowiskiem, życie ludzkie jest chronione konstytucyjnie od momentu powstania - mówił.

Przypominał, że zgodnie z danymi Ministerstwa Zdrowia, w Polsce przeprowadza się ok. 1000 aborcji rocznie, ale wielu przypadkach powodem przerywania ciąży nie są wady letalne oraz przypadki ciężkiego uszkodzenia płodu.

- Według badań ok. 1/3 osób z zespołem Downa nie rodzi się, bu ulega aborcji. To bardzo poważny problem, z którym każdy z nas musi się zmierzyć. Czy to urodzone dziecko byłoby naprawdę nieszczęśliwe, czy cierpiałby? Czy ono nie ma prawa do życia? - zadawał pytania poseł Latos.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH