Lądek Zdrój: powstanie Dom Weterana

Żołnierze ranni na misjach zagranicznych oraz emerytowani wojskowi będą przechodzić rehabilitację w Domu Weterana. Placówka powstaje w 23. Wojskowym Szpitalu Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnym w Lądku Zdroju.

Ośrodek ma powstać dzięki Ustawie o weteranach misji pokojowych i stabilizacyjnych. W czwartek (31 marca) 23. Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjny w Lądku Zdroju odwiedził minister obrony narodowej Bogdan Klich. Szef MON wyraził nadzieję, że ustawa wejdzie w życie jeszcze w tym roku.

- Wszyscy posłowie w parlamencie są zgodni, że ustawę trzeba uchwalić. To ustawa długo oczekiwana przez środowisko, zwłaszcza poszkodowanych weteranów - mówił Klich.

Według nowych regulacji szczególnie uprzywilejowani będą weterani, którzy odnieśli rany podczas misji. - Z mocy prawa otrzymają świadczenia, które umożliwią im powrót do społeczeństwa - powiedział minister.

Do czasu uchwalenia ustawy w 23. Wojskowym Szpitalu Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnym w Lądku Zdroju żołnierze mogą przechodzić rehabilitację w trakcie 21-dniowych turnusów. Pierwszy z nich zorganizowany został w styczniu tego roku i wzięło w nim udział 19 żołnierzy - uczestników misji zagranicznych. W środę rozpoczął się trzeci turnus rehabilitacyjny, w którym uczestniczy dziesięciu żołnierzy.

W przyszłości w Domu Weterana żołnierze będą przebywać co najmniej sześć miesięcy. Pacjenci będą mieli zapewnione leczenie, badania diagnostyczne oraz rehabilitację i terapię psychologiczną. Weterani i ich rodziny mają być również przygotowywani do samodzielnej opieki i pielęgnacji w domu

Leszek Załucki, ordynator 23. Wojskowego Szpitala Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnego w Lądku Zdroju, wyjaśnił, że docelowo w Domu Weterana będzie mogło przebywać 90 wojskowych.

- Dziś mamy miejsce dla 30 osób, ale po wejściu w życie ustawy ośrodek będzie modernizowany - stwierdził ordynator.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH