Kucharewicz: nowelizacja nie zabezpiecza aptekarzy

Prezes Naczelnej Izby Aptekarskiej Grzegorz Kucharewicz podkreślił podczas debaty Sejmowej komisji zdrowia, że proponowane zapisy zmian w ustawie refundacyjnej nie zabezpieczają interesów środowiska aptekarskiego.

- Rozgoryczenie to bardzo delikatne słowo, jakie przychodzi mi na myśl - mówił Kucharewicz. Przypomniał, że w grudniu NIA otrzymała zapewnienie, że "szereg niekorzystnych zapisów zostanie usunięty".

- Nie wiemy do końca, czy będziemy karani - dodał, podkreślając, że lekarze uzyskali wykreślenie niekorzystnych przepisów o karach oraz abolicję, "a aptekarze nie mają żadnego zapisu gwarantującego spokojną pracę w aptece".

- Wyciągnęliśmy rękę do rządu i pacjenta, ale widać, że trzeba innego modelu - protestu, aby rząd zabezpieczył interesy naszego środowiska - mówił prezes NIA. Jednocześnie zaznaczył, że środowisko aptekarskie takiego protestu prowadzić nie chce.

Kucharewicz zaproponował skreślenie w ustawie zapisu, że farmaceuta jest zobowiązany do zwrotu kwoty refundacji w przypadku każdego naruszenia rozporządzenia ws. recept. - Skreślenie tego artykułu będzie taką samą płaszczyzną jak skreślenie art. 48 par.8 dla lekarzy - ocenił.

Dodał, że w prezentowanym dziś projekcie wykreślono zapisy o trybie odwoławczym od kontroli NFZ.

Wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Konstanty Radziwiłł apelował o to, aby tryb prac nad nowelizacją nie był zbyt pilny, ponieważ "ustawy nie da się naprawić do jutra". - Nie chodzi o to, by zrobić to jak najszybciej, ale by zrobić to dobrze - mówił.

Posłowie z komisji zdrowia debatują w środę po południu( 11 stycznia) nad projektem nowelizacji ustawy refundacyjnej. To pierwsze czytanie projektu. Jego założenia przedstawił posłom minister zdrowia. Podobał się artykuł? Podziel się!

IX EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY

10-12 maja 2017 • Katowice • Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH