Kto zastąpi Arłukowicza? Neumann niekoniecznie

Sławomir Neumann, podawany w medialnych spekulacjach jako pewniak na miejsce Bartosza Arłukowicza, wcale nie musi dostać nominacji na ministra zdrowia. Premier Ewa Kopacz przeprosiła wyborców PO za tzw. aferę taśmową, a więc ma świadomość wizerunkowego charakteru kryzysu. Powołanie Neumanna nie ociepliłoby wizerunku rządu.

Nazwiska następców ministrów i wiceministrów, którzy w środę (10 czerwca) podali się do dymisji, poznamy dopiero w przyszłym tygodniu, ale już pojawiły się pierwsze sugestie co do obsady wakujących stanowisk.

Neumann jako sekretarz stanu w MZ wydaje się naturalnym następcą Arłukowicza i jego nazwisko na dziennikarskiej giełdzie pojawia się obecnie najczęściej. W kuluarach mówi się również, że był on szykowany do tej zmiany od dłuższego czasu, a poza tym nie boi się objąć "gorącego krzesła".

”Na próżno szukać w szeregach PO polityka, który w tym trudnym dla partii momencie zdecyduje się objąć jeden z najgorętszych ministerialnych stołków. Wydaje się więc, że nominacja dla Neumanna jest przesądzona” - uważa Onet.

Mariusz Gierszewski z Radia Zet poinformował na Twitterze, że wiceminister zdrowia Sławomir Neumann być może zostanie następcą Arłukowicza, na co może wskazywać, że środę został pilnie wezwany do Kancelarii Premiera (informacje te potwierdzili także nieoficjalnie dziennikarze Polityki).

Lojalny i doświadczony
Neumann ma mocną pozycję w PO. 14 marca został przewodniczącym pomorskiej Platformy Obywatelskiej (w głosowaniu pokonał m.in. marszałka Senatu Bogdana Borusewicza). Po wyborze zadeklarował aktywny udział pomorskiej PO w kampanii prezydenckiej Bronisława Komorowskiego i podkreślił, że ”Platforma na Pomorzu będzie wtedy silna, kiedy będzie świetny wynik Bronisława Komorowskiego”.

Jasno określił też swoje priorytety. Pytany o łączenie funkcji przewodniczącego z pracą w resorcie zdrowia, odpowiedział, że jeśli nie da się ich pogodzić, to będzie zastanawiał się nad rezygnacją z ministerialnego stanowiska. - Wymaga to rozmowy z panią premier: to jest właściwa osoba od tego, żeby decydować, kto jest ministrem, a kto nie jest - stwierdził po wyborze na szefa pomorskiej PO.

Czytaj: Sławomir Neumann został przewodniczącym pomorskiej PO

Pozycja w PO, lojalność wobec Ewy Kopacz i doświadczenie w pracy w MZ przemawiają za jego nominacją na ministra zdrowia. Ale kryteria doboru na to stanowisko w tym wypadku, na cztery miesiące przed końcem kadencji, mogą być inne. Nie tyle lub tylko merytoryczne, co wizerunkowe.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH