- Powstał projekt ustawy o zawodzie farmaceuty opracowany przez zespół ministerialny. Inicjatorem powstania ustawy był samorząd aptekarski. W projekcie definiuje się opiekę farmaceutyczną, przedstawione są oferowane w jej ramach serwisy, w tej propozycji odnosimy się też do farmaceuty klinicznego i jego roli na oddziale szpitalnym - przypominała Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.
- Ufam, że ustawa w najbliższym czasie ujrzy światło dzienne, choć nie wiemy, w jakim zakresie. Obawiamy się, że po konsultacjach wewnątrzresortowych idea i rola opieki farmaceutycznej może być zmarginalizowana. Odnoszę bowiem wrażenie, że decydenci nie do końca zdają sobie sprawę, jak jest ważna i jaki jest potencjał w sprawowaniu opieki przez farmaceutów: oszczędności farmakoekonomicznych, oszczędności dla systemu, korzyści dla pacjenta, ale też dla lekarza czy pielęgniarki - wyliczała szefowa NRA.
Podkreśliła, że mamy starzejące się społeczeństwo i braki kadrowe wśród innych zawodów medycznych. Farmaceuci mogą więc w istotnym stopniu wypełnia tę lukę: - Mam nadzieję, że opieka farmaceutyczna w ustawie, która powstaje, będzie nadal jej głównym elementem - zaznaczyła prezes Piotrowska-Rutkowska.
Pacjent w centrum uwagi
- Wiemy, że opieka farmaceutyczna jest istotna, także pod względem finansowym, ale pozostaje kwestia praktyczna: żeby pacjenci mogli korzystać z tego rodzaju usług, muszą się dowiedzieć, że jest możliwa taka interakcja między pacjentem a farmaceutą - mówi Effiom Uman Ntuk, członek Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie, prezes zarządu portalu edukacyjno-społecznościowego opieka.farm.
Podkreśla, że pacjent musi być świadomy, że farmaceuta może świadczyć różne serwisy w ramach usługi lub konsultacji. - Zatem jeżeli mówimy o otoczeniu prawnym opieki farmaceutycznej, to kluczowe będzie to, żeby uwzględnić możliwość świadczenia usług w aptekach - mówi farmaceuta, podając przykład pacjenta, który chce w aptece zmierzyć sobie ciśnienie.
- Czy apteka może w ogóle takie świadczenie wykonać? Są też inne usługi, które wymagają standaryzacji, jak przeglądy lekowe czy porady dietetyczne. Przykłady takich działań są chociażby w aptekach w Wielkiej Brytanii. Pacjenci byliby nawet skłonni za takie usługi płacić. Wtedy przychód apteki nie zależałby wyłącznie od marży, tak jak obecnie - podsumowuje Effiom Uman Ntuk.

- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- 3
- NASTĘPNA »

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CZYTAJ TAKŻE
- 19:20 Małopolskie: 11 tys. pacjentów z objawami grypy w pierwszym tygodniu grudnia, a…
- 17:25 Eksperci: regularne wykonywanie morfologii może uratować życie
- 16:30 Słupsk: oddział transplantacji szpiku gotowy, wkrótce pierwsze przeszczepy
- 15:05 Trzebnica: porodówka zamyka się na 2 tygodnie, tak jest bezpieczniej
- 14:00 Poznań: szpital płaci 100 zł za godzinę dyżuru, ale chętnych…
- 12:50 Opolskie: NFZ zachęca i szkoli lekarzy we wdrażaniu e-recept
- 11:45 Lublin: nie wszyscy chcą programu in vitro, zbierają podpisy przeciw…
- 1 Sejm ekspresowo zdecydował o przesunięciu z budżetu 2 mld zł na NFZ
- 2 Szpitale "przechowalnią" seniorów w czasie świąt. Lekarz: to powszechne
- 3 Ministerstwo Zdrowia o wycofaniu rozporządzenia dotyczącego standardu rachunku kosztów
- 4 Rada Programowa HCC 2020: poprawa zdrowia Polaków wymaga współpracy kilku ministerstw
- 5 Wzrok Polaków mają ratować rogówki od czeskich zmarłych. Powinniśmy się cieszyć czy wstydzić?
- 6 Katowice: tu realizują unikalny program rehabilitacji pacjentów po urazach i nowotworach głowy i szyi
- 7 Eksperci: genetyka to przyszłość medycyny, ale za mało w nią inwestujemy
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych