Księga Rekomendacji Pracodawców RP już dostępna - przysłuży się naprawie ochrony zdrowia? Jednym z postulatów Pracodawców RP jest wprowadzenie długoterminowej strategii rozwoju kadr medycznych. Fot. Archiwum

Księga Rekomendacji - efekt kilkumiesięcznej pracy 120 ekspertów z zakresu systemu ochrony zdrowia, jest już dostępna. Księga ma posłużyć decydentom w podjęciu najkorzystniejszych dla zdrowia polskich obywateli decyzji związanych z naprawą polskiego systemu ochrony zdrowia.

Księga została przygotowana przez twórców i uczestników I Kongresu Zdrowia Pracodawców RP i Składa się z ponad 80 propozycji rozwiązań, które mają na celu usprawnienie systemu ochrony zdrowia w Polsce.

Jednym z podstawowych postulatów jest zmiana organizacji i sposobu zarządzania służbą zdrowia. Według ekspertów bardzo istotne w tym zakresie będzie zwiększenie publicznych wydatków na ochronę zdrowia do minimum 6 proc. PKB, co również wiąże się z aktualizacją wycen procedur medycznych do ich rzeczywistej wartości. Istotne w tym zakresie jest również uwzględnienie dodatkowych nakładów na profilaktykę i edukację do poziomu średniej OECD.

Ważną kwestią poruszoną w Księdze Rekomendacji jest zapewnienie odpowiednich kadr dla służby zdrowia. Jednym z postulatów w tym zakresie jest wprowadzenie długoterminowej strategii rozwoju kadr medycznych, którą poprzedzi rzetelna analiza sytuacji bieżącej oraz prognoza na nadchodzące lata.

Analiza ta powinna zapoczątkować monitoring w zakresie kształcenia i migracji personelu medycznego.
Szczególną uwagę zwrócono również na wartość udziału pacjentów w procesie tworzenia aktów prawnych dotyczących zdrowia. Niezwykle istotne jest wyrównanie nierówności w dostępie do świadczeń zdrowotnych.

Księga Rekomendacji zawiera też punkty dotyczące roli zdrowia w szeroko pojętym życiu społeczno-gospodarczym.

Dokument jest dostępny na stronie internetowej pod adresem www.kongreszdrowia.pl/rekomendacje

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH