Krzysztof Chlebus nowym wiceministrem zdrowia

Prezes Rady Ministrów Donald Tusk powołał 20 sierpnia 2012 roku Krzysztofa Chlebusa na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia. - Formalny przydział obowiązków nastąpi w najbliższym czasie - powiedziała portalowi rynekzdrowia.pl rzecznik resortu Agnieszka Gołąbek.

Krzysztof Chlebus jest adiunktem Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz pełnił funkcję zastępcy Kierownika Klinicznego Centrum Kardiologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku ds. ekonomizacji. Jak nas poinformowano jednak w gdańskiej placówce od wczoraj (20 sierpnia) Krzysztof Chlebus jest już na urlopie bezpłatnym.

- Był takim łącznikiem między zarządem szpitala a kliniką, ordynatorami, lekarzami, pielęgniarkami, technikami, czyli całym zespołem medycznym. Wspólnie ustalaliśmy plany, budżety, rozliczenia, potrzeby, produkty - wszystkie te rzeczy, które są nam potrzebne, żeby jak najlepiej wypełniać swoją misję i realizować świadczenia medyczne - opisuje portalowi rynekzdrowia.pl Ewa Książek-Bator, dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, do niedawana zwierzchnik obecnego wiceministra zdrowia.

- Jest młody, ambitny, dobrze wykształcony - podkreśla dyrektor UCK. Zaznacza, że dr Chlebus przede wszystkim leczył pacjentów na oddziale a funkcja ekonomiczna jest zawsze w placówce funkcją dodatkową, poboczną. - Musi być jedna osoba w klinice, która potrafi ocenić, przygotować i skalkulować to co jest nam potrzebne z NFZ, ocenić jak np. będzie wyglądała nowa procedura, do której się przygotowujemy - taki partner musi być po stronie medycznej i w każdej klinice mam takie osoby - opisuje dyrektor gdańskiej kliniki.

Ewa Książek-Bator życzy swojemu pracownikowi (na urlopie bezpłatnym) powodzenia w nowym miejscu pracy i przede wszystkim odporności psychicznej. - Nie każdy, kto wiele potrafi, umie się odnaleźć w takich instytucjach. Krzysztof Chlebus nie zajmował się stricte administracją, więc ja go w tej roli nie znam. On do tej pory był przede wszystkim lekarzem. Ale te poboczne administracyjno-ekonomiczne funkcje spełniał bardzo dobrze - podsumowuje dyrektor UCK.

Wiceminister z Gdańska
Ministerstwo Zdrowia podało na swojej stronie internetowej szczegółowe dane m.in. o jego wykształceniu i doświadczeniu zawodowym.

Doświadczenie zawodowe:
•  1995 - 1996 - staż podyplomowy w Państwowym Szpitalu Klinicznym nr 1 w Gdańsku 
•  1999 - specjalizacja I st. z chorób wewnętrznych 
•  2004 - specjalizacja II st. z chorób wewnętrznych 
•  od 1996 asystent, a od 2009 do 2012 adiunkt Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego 
•  od 2000 do 2012 zastępca Kierownika Klinicznego Centrum Kardiologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku ds. ekonomizacji

Wykształcenie:
•  1988 -1995 studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Gdańsku- dyplom lekarza 
•  1999-2000 Studia Podyplomowe w zakresie “Zarządzanie w zakładach opieki zdrowotnej” na Wydziale Zarządzania Instytutu Organizacji i Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego- wyróżnienie 
•  2007 – obrona pracy doktorskiej pt.:” Wartość prognostyczna analizy polimorfizmu genów układu renina-angiotensyna, glikoprotein płytkowych oraz przedsionkowego czynnika natriuretycznego w przewidywaniu częstości występowania incydentów sercowo-naczyniowych w kohorcie pracowników Portu Gdańskiego w 8- letniej obserwacji.” 
•  2007-2009- studia Executive MBA - Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, University of Minnesota, Carlsson School of Management- ocena bardzo dobra.

Nowy wiceminister w kadencji 2007-2009 był członkiem Zarządu Głównego i Sekretarzem Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. W latach 2003 i 2006 pełnił funkcję sekretarza Międzynarodowego Kongresu PTK.

W 1993 roku otrzymał stypendium rządu austriackiego na Uniwersytecie w Innsbrucku, a w 1998 r. - stypendium TEMPUS pobyt szkoleniowo-edukacyjny w Departamencie Echokardiografii Klinicznej i Eksperymentalnej oraz Klinice Kardiochirurgii w Thoraxcentre w Rotterdamie w Holandii.

Był również stypendystą Polish-American Foundation for Medical Education. W ramach stypendium w 2004 r. miał miejsce pobyt szkoleniowo -edukacyjny w Loyola University, Chicago w USA.

W 2006 r. został laureatem Zespołowej Nagrody Dydaktyczno- Organizacyjnej Rektora Akademii Medycznej w Gdańsku za przygotowanie koncepcji nowego szpitala.

Roszady w nowej kadencji
Krzysztof Chlebus jest piątym wiceministrem w resorcie zdrowia. Przypomnijmy, że odkąd jesienią 2011 r. Bartosz Arłukowicz został ministrem zdrowia, z resortu odwołanych zostało dwóch wiceministrów - Adam Fronczak i Andrzej Włodarczyk. Powołani zaś zostali Aleksander Sopliński i Agnieszka Pachciarz. Następnie z resortu odeszli: Marek Haber, Jakub Szulc oraz Agnieszka Pachciarz, która została prezesem NFZ.

Na swoim stanowisku pozostaje Cezary Rzemek, to jedyny wiceminister mianowany jeszcze w czasie, gdy resortem kierowała Ewa Kopacz. Podsekretarzem stanu został 31 maja 2009. Zastąpił na tym stanowisku Mariolę Dwornikowską.

Wiceminister Rzemek nadzoruje pracę departamentów: budżetu, finansów i inwestycji, dialogu społecznego, nadzoru, kontroli i skarg, spraw obronnych, zarządzania kryzysowego i ratownictwa medycznego oraz Samodzielnego Wydziału Audytu Wewnętrznego.

29 lutego br. premier powołał Aleksandra Soplińskiego na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia. Do zadań wiceministra Soplińskiego należy m.in. koordynowanie i nadzorowanie zadań departamentów matki i dziecka, nauki i szkolnictwa wyższego, pielęgniarek i położnych.

Na początku marca została podpisana nominacja na stanowisko wiceministra zdrowia dla Agnieszki Pachciarz. Nowa wiceminister odpowiadała w resorcie zdrowia m.in. za politykę zdrowotną, ubezpieczenia zdrowotne, współpracę międzynarodową. 27 czerwca wiceminister zdrowia Agnieszki Pachciarz dostała nominację na stanowisko prezesa NFZ.

Kto za kogo
5 czerwca Igor Radziewicz-Winnicki został powołany na podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia. Jednocześnie premier odwołał wiceministra Marka Habera. Wiceminister Radziewicz -Winnicki odpowiada w resorcie zdrowia za politykę lekową i farmację, politykę zdrowotnego, współpracę międzynarodową i zdrowie publiczne.

Na początku sierpnia odwołano Jakuba Szulca, który był sekretarzem stanu w Ministerstwie Zdrowia od października 2008 roku. Zastąpił go Sławomir Neumann, poseł PO. Nowy wiceminister rozpoczął pracę w resorcie zdrowia w poniedziałek (6 sierpnia). Przejął dotychczasowe obowiązki Jakuba Szulca, poza sprawami związanymi z refundacją leków.

Sławomir Neumann poinformował, że będzie realizował projekty związane z decentralizacją NFZ, wprowadzeniem dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych oraz informatyzacją - m.in. elektroniczna karta ubezpieczenia zdrowotnego i e-recepty.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH