Kryzys demograficzny a ochrona zdrowia - kto będzie płacił?

Polska należy do 20 najstarszych społeczeństw na świecie. Co roku przybywa osób starszych i niesamodzielnych. Już teraz 5 mln osób przekroczyło 65 lat, a 1,3 mln ma ponad 80.

Według szacunków do roku 2030 liczba osób powyżej 65. roku życia wzrośnie o 63 pkt. proc., natomiast tych, którzy ukończyli 80. lat - o 126 pkt. proc. O tym, jak zreformować w sytuacji kryzysu demograficznego służbę zdrowia, rozmawiali uczestnicy XX Forum Ekonomicznego.

W latach 2000-2008 w krajach OECD wydatki na zdrowie wzrosły o 50 pkt. procentowych, do 2040 r. wydatki na zdrowie wzrosną w odniesieniu do PKB o 50-60 pkt. proc. (wyliczenia KE).

– Starzejąca się populacja, ludzie obciążani więcej niż jedną chorobą przewlekłą to już niedaleka przyszłość. Wielu pacjentów będzie cierpiało na nowotwory. Potrzebujemy reorganizacji służby zdrowia, ponieważ nie będziemy w stanie wszystkich tych pacjentów leczyć w szpitalach – mówił Jacek Grabowski podczas Forum, kanclerz Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Kraje „starej" Unii już stanęły przed trudnym i w pełni realnym wyzwaniem zapewnienia właściwej opieki szpitalnej oraz długoterminowej starszej generacji Europejczyków. Trendem zasadniczym jest zapewnienie starszym ludziom opieki w domu i zachęcenie do niej członków rodziny. Stąd różne formy pomocy dla takich rodzin funkcjonujące już w wielu krajach.

Oprócz pomocy finansowej mogą to być np. ulgi podatkowe i zwolnienie z podatków - takie rozwiązanie przyjęto w Hiszpanii, Niemczech, Grecji, Francji, oraz urlopy opiekuńcze w celu opieki nad krewnymi - wprowadzono je w Austrii, Hiszpanii, Finlandii, Niemczech, Holandii.

W ocenie wielu uczestników XX Forum Ekonomicznego, w Polsce system ochrony zdrowia nie jest konkurencyjny. Pacjent ma zły dostęp do informacji, nie zdefiniowano w sposób szczegółowy koszyka obowiązkowych świadczeń medycznych, placówki świadczące usługi medyczne nie są żaden sposób porównywalne ani oceniane, a pacjenci nie mają możliwości wyboru zakresu swojego ubezpieczenia zdrowotnego.

Jakich tendencji w służbie zdrowia można się spodziewać w polskim systemie? Ani wiceminister zdrowia Jakub Szulc, ani obecny na panelu poświęconym ochronie zdrowia Jan Krzysztof Bielecki, były premier a obecny szef Rady Gospodarczej przy premierze Donaldzie Tusku, nie odważyli się na jednoznaczną diagnozę.

Więcej: www.onet.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH