Krytykują plan Radziwiłła: sporo ogólników na polityczne zamówienie Krzysztof Bukiel: skuteczną reformę ochrony zdrowia wymuszą na rządzących ostre protesty; FOT. PTWP

Były minister zdrowia Marek Balicki jest zaskoczony sposobem ogłoszenia "planu Radziwiłła". - Tak poważne zmiany wymagają szerokich konsultacji. Biorę udział w pracach zespołu ds. ochrony zdrowia w Narodowej Radzie Rozwoju przy Prezydencie RP, ale o tym projekcie reformy dowiedziałem się z mediów - przyznaje Balicki.

Także inni nasi rozmówcy zwracają uwagę na "polityczny pośpiech" oraz ogólnikowość wielu przedstawionych rządowi we wtorek (26 lipca) przez ministra Konstantego Radziwiłła rozwiązań w ramach strategii zmian w ochronie zdrowia.

Pożegnanie z ubezpieczeniową fikcją
Dr Jerzy Gryglewicz, ekspert rynku medycznego z Instytutu Organizacji Ochrony Zdrowia Uczelni Łazarskiego pozytywnie ocenia zapowiedź odejścia od swoistej fikcji, jaką stało się w polskich warunkach ubezpieczeniowe finansowanie świadczeń zdrowotnych ze środków publicznych.

Zgodnie z założeniami strategii, dostęp do świadczeń zdrowotnych w publicznym systemie ochrony zdrowia "będzie uprawnieniem obywatelskim, albo nawet szerzej - rezydenckim"

- Odsetek osób, którym nie przysługuje prawo do objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym jest tak niewielki, że praktycznie nie ma znaczenia dla całego systemu - podkreśla Jerzy Gryglewicz.

Przypomina, że wcześniej także koalicja PO-PSL rozważała możliwość rozszerzenia uprawnień do korzystania z publicznej ochrony zdrowia na wszystkich obywateli.

- Właściwie już od czasu rządów SLD następował powolny demontaż systemu ubezpieczeniowego i odbierania Narodowemu Funduszowi Zdrowia niezależności. Obecnie NFZ jest w zasadzie pozbawiony decyzyjności - stwierdza ekspert.

Jego zdaniem planowane utworzenie specjalnej zakładki budżetowej na ochronę zdrowia samo w sobie nie stanowi żadnego zagrożenia.

- Plusem jest także przewidywane wdrożenie poziomów referencyjnych szpitali (lecznice powiatowe, ponadpowiatowe, regionalne, wojewódzkie i kliniczne - red.) oraz przypisanie im określonych zadań do realizacji. Tworzeniu sensownej struktury szpitali, zgodnej z rzeczywistymi potrzebami, sprzyjać będą też mapy potrzeb zdrowotnych - uważa dr Gryglewicz.

Lekarze rodzinni strzelają sobie samobója?
Wskazuje natomiast, że fatalne w skutkach może się okazać zapowiadane przyporządkowanie budżetu na specjalistykę lekarzom podstawowej opieki zdrowotnej.

Czytaj: Konstanty Radziwiłł przedstawił rządowi strategię zmian w ochronie zdrowia

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH