Królowa Sylwia w Polsce: liczba pacjentów z demencją wzrośnie trzykrotnie Demencja i inne choroby związane ze starzeniem się bardzo szybko stają się globalnym wyzwaniem dla sektora ochrony zdrowia. Fot. Shutterstock

W środę (1 marca) królowa odwiedziła Polskę z okazji finału konkursu o Nagrodę Pielęgniarską Królowej Sylwii. Podczas spotkań mówiła o problemach jakie przed sektorem ochrony zdrowia stawiają choroby związane ze starzeniem się społeczeństw.

Celem wizyty królowej było stworzenie przestrzeni do dyskusji na temat wyzwań dotyczących opieki nad osobami starszymi oraz podkreślenie znaczenia zawodu pielęgniarki i pielęgniarza.

Królowa podkreślała, że demencja i inne choroby związane ze starzeniem się bardzo szybko stają się globalnym wyzwaniem dla sektora ochrony zdrowia. - W tym momencie ok. 48 mln osób cierpi na demencję na całym świecie, co powoduje ból i smutek wśród pacjentów, ale także i ich bliskich - powiedziała królowa.

Dodała, że wraz ze starzeniem się społeczeństw, liczba pacjentów z demencją do 2050 r. wzrośnie trzykrotnie. - Będzie to wyzwanie, które będzie wymagało nowych rozwiązań, a także kreatywnych, zaangażowanych idei, które będą odgrywać kluczową rolę - powiedziała.

Nagroda dla kreatywnych studentów pielęgniarstwa
Podczas wizyty w Ambasadzie Szwecji w Warszawie królowa wręczyła Nagrodę Pielęgniarską Królowej Sylwii studentce pielęgniarstwa Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego Natalii Duszeńskiej. Stypendium to zostało ustanowione przez Swedish Care International dla studentów pielęgniarstwa, którzy zaprezentują najbardziej kreatywne rozwiązanie, mające na celu usprawnienie opieki nad osobami starszymi.

Natalia Duszeńska jest pierwszą polską laureatką konkursu; dotychczas był on organizowany w Szwecji i Finlandii. - Jestem niezwykle dumna, ale także mam wielkie oczekiwania wobec faktu, iż do naszego stypendium przyłącza się Polska i polscy studenci - powiedziała królowa Sylwia.

Tegoroczna laureatka przygotowała projekt - Na marzenia nigdy nie jest za późno", którego celem jest stworzenie organizacji łączącej seniorów oraz ludzi chętnych nieść pomoc osobom starszym.

Duszeńska powiedziała, że marzeniem osób starszych są nie tylko podróże lub np. spotkanie z papieżem, ale często są to także proste życzenia, takie jak wyjście do opery lub kina. - Większość moich pacjentów myśli o sobie na końcu; zazwyczaj myślą o swoich dzieciach lub wnukach i o tym, jak ich uszczęśliwiać. Moją ambicją jest zwrócenie uwagi na ich potrzeby i marzenia - powiedziała laureatka.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH