Kraków: ruszyła kampania "Dymem z pieca zabijasz" FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

W województwie małopolskim zainaugurowano akcję mającą uświadamiać Małopolanom, że ich decyzje dotyczące używania pieców węglowych  wpływają na zdrowie i życie wielu osób. Z tą informacją będą do nich docierać billboardy, plakaty, spoty informacyjne w telewizji i radiu.

We wtorek (15 listopada) uruchomiono też bezpłatną infolinię - pod nr tel. 12 63 03 100 konsultant udzieli informacji związanych z ochroną środowiska, rad i wskazówek.

W ramach kampanii Małopolanie otrzymają także specjalne wydanie gazety z artykułami na temat szkodliwości smogu oraz możliwości wymiany starych pieców na nowe, ekologiczne.

Akcja potrwa w całej Małopolsce do połowy 2018 r., jest realizowana w ramach projektu Life, w większości finansowanego przez UE.

Województwo małopolskie poinformowało, że - zgodnie z analizami - 98 proc. Małopolan oddycha powietrzem, które ma zbyt dużo rakotwórczego benzo(a)pirenu. Problem narasta w okresie grzewczym.

- Kampania ma wzbudzić w naszych mieszkańcach refleksje, czy nie używają pieców w taki sposób, że szkodzą zdrowiu własnemu i innych - mówił podczas wtorkowego briefingu prasowego marszałek Małopolski Jacek Krupa i dodał: - Chcemy, aby od 2023 r. w woj. małopolskim nie palono w piecach poniżej piątej klasy, by w całej Małopolsce było czyste powietrze.

Z kolei prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podziękował władzom Małopolski za to, że kampania trwa w całym województwie. - Powietrze nie zna granic - mówił prezydent Krakowa zwracając uwagę, że do miasta zanieczyszczone powietrze napływa także z okolicznych miast i wiosek. "Akcja województwa małopolskiego to jest naprawdę krok do przodu".

- Wprowadziliśmy uchwałę antysmogową dla Krakowa, realizujemy program Life, na który otrzymaliśmy 10 mln euro z Komisji Europejskiej (a cały jego budżet wynosi 17 mln euro) i aktualizujemy "Program ochrony powietrza". Dzięki funduszom europejskim wspieramy wymianę starych pieców węglowych" - wyliczał wicemarszałek Małopolski Wojciech Kozak.

Założeniem projektu Life jest utworzenie sieci ekodoradców w małopolskich gminach, którzy będą m.in. wspierać wdrażanie "Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego" oraz pozyskiwać środki zewnętrzne na działania ograniczające emisję zanieczyszczeń.

Jak wynika z analiz przeprowadzonych w ramach aktualizacji programu ochrony powietrza dla Małopolski, problem z przekraczaniem dopuszczalnych poziomów pyłu PM10 ma aż 120 małopolskich gmin (najgorsze wyniki zanotowano w Krakowie, Nowym Sączu, Kętach, Skawinie i Tuchowie), a pyłu PM2,5 (powyżej 20 ug/m3) - 109 gmin. Najgorsze wyniki odnotowano w przypadku benzo(a)pirenu - żadna z gmina w Małopolsce nie mieści się w dopuszczalnej normie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH