Kraków: namawiali do inwestowania w zdrowe starzenie się

Im wcześniej zadbamy o swoje zdrowie, tym większe szanse na to, że zestarzejemy się w dobrej formie; powinniśmy inwestować w zdrową i aktywną starość, to zaprocentuje w przyszłości - przekonywali uczestnicy konferencji nt. godzenia ról rodzinnych i zawodowych.

W czwartek (20 października) w Krakowie rozpoczęła się dwudniowa konferencja "Mechanizmy godzenia ról zawodowych i rodzinnych dla kobiet i mężczyzn szansą na aktywne uczestnictwo w rynku pracy", organizowana przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach polskiej prezydencji. W piątek (21 października) towarzyszyć jej będzie nieformalne spotkanie ministrów ds. równości płci, rodziny i zatrudnienia.

Jak podkreśliła Halina Potocka, wiceprzewodnicząca "AGE Europejskiej Platformy Ludzi Starszych" - sieci skupiającej około 150 organizacji osób w wieku 50+, reprezentujących ponad 30 mln osób starszych w UE - wśród nieformalnych opiekunów 76 proc. stanowią kobiety w wieku powyżej 55 lat.

Zajmują się wnukami, a także swoimi rodzicami lub teściami. Osobami starszymi i niesamodzielnymi opiekują się głównie współmałżonkowie (22 proc.) oraz dzieci i synowe lub zięciowie (60 proc.). Potocka zwróciła uwagę, że zapotrzebowanie na tego rodzaju opiekę będzie coraz większe, bo społeczeństwo się starzeje.

- Trzeba opóźniać wiek, w którym ludzi stają się niesamodzielni, m.in. dążąc do osiągnięcia równowagi pomiędzy leczeniem a promowaniem zdrowego stylu życia i profilaktyką, dbając o zdrowe i bezpieczne środowisko pracy - mówiła Potocka.

Przypominała, że im wcześniej zainwestujemy w swoje zdrowie, tym później będziemy inwestować w leczenie. Jej zdaniem należy dbać także o to, by osoby starsze jak najdłużej mogły być aktywne zawodowo, samodzielne i nie wykluczać ich ze społeczeństwa.

Ewa Borowczyk z MSZ także podkreślała, że trzeba inwestować w zdrowe i aktywne starzenie się.- Pamiętajmy, że jest to inwestycja i tak powinna być traktowana, również przez decydentów - podkreśliła.

Dodała, że obecnie musimy pogodzić dwa wielkie wyzwania: demograficzne, jakim jest niska dzietność i starzenie się społeczeństw oraz ekonomiczne - wzmocnienie konkurencyjności europejskiej gospodarki.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH