Kraków: interniści i pediatrzy o swej roli w opiece zdrowotnej

O nadanie internistom i pediatrom większej roli w systemie opieki zdrowotnej w Polsce zaapelowali przedstawiciele tych środowisk i samorządu lekarskiego, którzy we wtorek (5 października) obradowali w Krakowie.

Zdaniem prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej Macieja Hamankiewicza obecnie w Polsce nie ma wystarczającej liczby lekarzy rodzinnych.

– I nie będziemy ich mieć przez kolejnych dwadzieścia kilka lat – ocenił prezes Hamankiewicz. Jak wyjaśnił, jest to konsekwencja przyjętego modelu kształcenia lekarzy tej specjalności.

Jednocześnie – według samorządu lekarskiego – nie jest wykorzystany potencjał co najmniej kilku tysięcy doświadczonych internistów, którzy pracują jedynie na oddziałach szpitalnych. Podobnie jest z pediatrami. Dlatego uczestnicy konferencji „Miejsce interny i pediatrii w polskim systemie opieki zdrowotnej" apelowali m.in. o takie finansowanie świadczeń zdrowotnych, by wykorzystać możliwości tych lekarzy. Zaproponowali też reaktywowanie specjalistycznych poradni internistycznych.

– To skróciłoby kolejki do lekarzy specjalistów. Wielu pacjentów cierpi na kilka chorób jednocześnie. Ich diagnozowaniem i leczeniem mogliby się zająć interniści, którzy mają szeroką, kompleksową wiedzę. Jedynie w najtrudniejszych przypadkach odsyłaliby oni pacjenta do innego specjalisty na konsultację – mówił prof. Jacek Musiał, prezes Towarzystwa Internistów Polskich.

Sekretarz Zarządu Głównego Towarzystwa Internistów Polskich dr Piotr Gajewski mówił, że głównym powodem spadku zainteresowania specjalizacją z chorób wewnętrznych jest brak miejsc rezydenckich w szpitalach.

Uczestnicy konferencji postulują zwiększenie liczby rezydentur dla internistów i pediatrów, by powstrzymać proces, w którym młodzi ludzie wybierają bardzo wąskie specjalizacje, bo specjalizacja w chorobach wewnętrznych czy pediatrii przestaje być atrakcyjna. Memorandum dotyczące miejsca internistów w systemie opieki zdrowotnej ma być przekazane Ministerstwu Zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH