Kraków i inne miasta apelują o narzędzia prawne do walki ze smogiem Włodarze polskich miast apelują oni o podjęcie prac legislacyjnych, które przyczynią się do powstania skutecznych, kompleksowych narzędzi do walki ze smogiem. Fot. Fotolia

Włodarze 16 polskich miast podpisali w czwartek (7 lipca) w Krakowie apel do władz państwowych, w którym wnoszą o podjęcie prac legislacyjnych mających na celu stworzenie skutecznych i kompleksowych narzędzi prawnych do walki ze smogiem.

Jak powiedział dziennikarzom gospodarz spotkania prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, samorządowcy przedstawiają propozycje konkretnych rozwiązań prawnych, regulujących szereg kwestii związanych z walką z zanieczyszczonym powietrzem. Przypomniał, że Kraków jest miastem, które zapoczątkowało kampanię antysmogową w kraju i - wprowadzając zakaz stosowania paliw stałych do ogrzewania - stało się liderem tego typu działań.

- Jak wynika z raportu WHO problem zatrutego powietrza dotyczy całego naszego kraju. Powietrze nie zna granic, a nasze dotychczasowe doświadczenie pozwala nam wierzyć, że mówiąc jednym głosem i działając wspólnie, można jednak wiele wywalczyć - mówił Majchrowski.

- Musimy działać wspólnie, ponieważ z problemem smogu nie poradzi sobie samodzielnie żadne polskie miasto. Musimy się wspierać, ponieważ to samorządy lokalne ponoszą główny ciężar działań o charakterze operacyjnym w walce o jakość powietrza - podkreślił.

W jego ocenie programy ochrony powietrza przyjmowane przez sejmiki województw są wprawdzie narzędziami planistycznymi, ale to samorządy lokalne muszą się indywidualnie mierzyć z tym problemem.

- W obecnym stanie prawnym jest to trudne, a czasem wręcz niemożliwe. Nie dysponujemy bowiem konkretnym zestawem narzędzi prawnych, które mogą być stosowane w zależności od lokalnych potrzeb i przyjętych lokalnych planów działania - ocenił prezydent Krakowa.

W apelu do władz państwowych, w tym w szczególności do prezydenta Andrzeja Dudy, premier Beaty Szydło i parlamentarzystów, podpisanym przez przedstawicieli takich miast, jak Bielsko-Biała, Kraków, Łódź, Nowy Sącz, Nowy Targ, Oświęcim, Poznań, Pszczyna, Rybnik, Skawina, Szczawnica, Tarnów, Wieliczka, Wrocław, Zakopane i Żywiec, apelują oni o podjęcie prac legislacyjnych, które przyczynią się do powstania skutecznych, kompleksowych narzędzi do walki ze smogiem.

Samorządowcy proponują, aby w zakresie ograniczania niskiej emisji wprowadzono minimalne standardy jakości dla paliw stałych oraz parametry jakościowe nowych kotłów wprowadzanych na rynek. Postulują też wyposażenie służb kominiarskich w uprawnienia kontrolne do weryfikacji stanu jakości indywidualnych instalacji spalania oraz powrót do prac nad specustawą dotyczącą przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie sieci ciepłowniczych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH