Kozłowska-Rajewicz: gotowy wniosek ws. ratyfikacji Konwencji bioetycznej

Wniosek ws. ratyfikacji Konwencji bioetycznej jest gotowy, w środę (24 października) wysłano go do wszystkich resortów; 14 listopada zostaną rozpatrzone uwagi zgłoszone przez ministerstwa.

Biuro Agnieszki Kozłowskiej-Rajewicz, pełnomocnik rządu ds. równego traktowania, prowadzi przygotowania do ratyfikacji Konwencji. W środę (24 października) premier zapowiedział szybką ratyfikację dokumentu.Pełnomocniczka poinformowała w czwartek (25 października), że wniosek ratyfikacyjny jest gotowy, w środę dokumentacja wysłana została do konsultacji międzyresortowych.

Jak powiedziała, Polska prawdopodobnie zgłosi zastrzeżenie m.in. do art. 21, który mówi o zakazie osiągania zysku i wykorzystywania części ciała ludzkiego. Podkreśliła, że teraz w określonych sytuacjach polskie prawo przewiduje możliwość płacenia np. za rzadkie grupy krwi i jej zdaniem jest to potrzebne, dlatego dla bezpieczeństwa zdrowotnego tak powinno pozostać.

- Wiele krajów zgłosiło zastrzeżenia do tego artykułu, umożliwiające płacenie za krew czy szpik w pewnych wypadkach. Nie będziemy jedyni - zapewniła.

Dodała, że Konwencja wprowadza pewne zakazy, do których nie mamy przepisów wykonawczych i trzeba będzie to szybko uzupełnić, np. jeśli chodzi o zakaz dyskryminacji ze względu na dziedzictwo genetyczne. Zwróciła uwagę, że w Konwencji jest zapis gwarantujący, że testy prognozujące m.in. choroby genetyczne mogą być przeprowadzone wyłącznie dla celów zdrowotnych albo dla badań naukowych i np. firmy ubezpieczeniowe nie mogą ich wykorzystywać do wyliczania składek.

- Kilka luk prawnych wymaga jeszcze uzupełnienia - dodała pełnomocniczka. Polska podpisała Konwencję Bioetyczną Rady Europy z 1997 r., ale jej jeszcze nie ratyfikowała. Konwencja stanowi próbę określenia podstawowych praw związanych z nowoczesnymi zabiegami biomedycznymi. Do najważniejszych zasad tam zawartych należy nakaz poszanowania integralności i godności każdej osoby oraz respektowania jej interesu i dobra jako przeważających nad interesem społeczeństwa i nauki.

W dokumencie sformułowano trzy istotne zasady odnoszące się do zakazu dyskryminacji osób ze względu na dziedzictwo genetyczne, zakresu przeprowadzania genetycznych testów prognozujących oraz zakazu przeprowadzania ich w celu wywołania dziedzicznych zmian genetycznych potomstwa. Regulacje te uzupełnia Protokół Dodatkowy do Konwencji, dotyczący zakazu klonowania ludzi.

Konwencja zakazuje praktyk eugenicznych, zwłaszcza selekcji płci, a także badania na embrionach in vitro. Zgodnie z Konwencją, jeżeli prawo zezwala na przeprowadzanie takich badań, powinno zapewnić embrionom odpowiednią ochronę. Konwencja zabrania też tworzenia embrionów ludzkich dla celów naukowych. Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH