Kozłowska-Rajewicz: gotowy wniosek ws. ratyfikacji Konwencji bioetycznej

Wniosek ws. ratyfikacji Konwencji bioetycznej jest gotowy, w środę (24 października) wysłano go do wszystkich resortów; 14 listopada zostaną rozpatrzone uwagi zgłoszone przez ministerstwa.

Biuro Agnieszki Kozłowskiej-Rajewicz, pełnomocnik rządu ds. równego traktowania, prowadzi przygotowania do ratyfikacji Konwencji. W środę (24 października) premier zapowiedział szybką ratyfikację dokumentu.Pełnomocniczka poinformowała w czwartek (25 października), że wniosek ratyfikacyjny jest gotowy, w środę dokumentacja wysłana została do konsultacji międzyresortowych.

Jak powiedziała, Polska prawdopodobnie zgłosi zastrzeżenie m.in. do art. 21, który mówi o zakazie osiągania zysku i wykorzystywania części ciała ludzkiego. Podkreśliła, że teraz w określonych sytuacjach polskie prawo przewiduje możliwość płacenia np. za rzadkie grupy krwi i jej zdaniem jest to potrzebne, dlatego dla bezpieczeństwa zdrowotnego tak powinno pozostać.

- Wiele krajów zgłosiło zastrzeżenia do tego artykułu, umożliwiające płacenie za krew czy szpik w pewnych wypadkach. Nie będziemy jedyni - zapewniła.

Dodała, że Konwencja wprowadza pewne zakazy, do których nie mamy przepisów wykonawczych i trzeba będzie to szybko uzupełnić, np. jeśli chodzi o zakaz dyskryminacji ze względu na dziedzictwo genetyczne. Zwróciła uwagę, że w Konwencji jest zapis gwarantujący, że testy prognozujące m.in. choroby genetyczne mogą być przeprowadzone wyłącznie dla celów zdrowotnych albo dla badań naukowych i np. firmy ubezpieczeniowe nie mogą ich wykorzystywać do wyliczania składek.

- Kilka luk prawnych wymaga jeszcze uzupełnienia - dodała pełnomocniczka. Polska podpisała Konwencję Bioetyczną Rady Europy z 1997 r., ale jej jeszcze nie ratyfikowała. Konwencja stanowi próbę określenia podstawowych praw związanych z nowoczesnymi zabiegami biomedycznymi. Do najważniejszych zasad tam zawartych należy nakaz poszanowania integralności i godności każdej osoby oraz respektowania jej interesu i dobra jako przeważających nad interesem społeczeństwa i nauki.

W dokumencie sformułowano trzy istotne zasady odnoszące się do zakazu dyskryminacji osób ze względu na dziedzictwo genetyczne, zakresu przeprowadzania genetycznych testów prognozujących oraz zakazu przeprowadzania ich w celu wywołania dziedzicznych zmian genetycznych potomstwa. Regulacje te uzupełnia Protokół Dodatkowy do Konwencji, dotyczący zakazu klonowania ludzi.

Konwencja zakazuje praktyk eugenicznych, zwłaszcza selekcji płci, a także badania na embrionach in vitro. Zgodnie z Konwencją, jeżeli prawo zezwala na przeprowadzanie takich badań, powinno zapewnić embrionom odpowiednią ochronę. Konwencja zabrania też tworzenia embrionów ludzkich dla celów naukowych.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH