Kozierkiewicz: ten rok w służbie zdrowia nie zapowiada się rewolucyjnie Dr Adam Kozierkiewicz

Składka zdrowotna powinna pozostać. Jest mechanizmem, który powoduje, że część ludzi ujawnia swoje zatrudnienie, poza tym stabilizuje przychody w sektorze zdrowotnym - mówi dr Adam Kozierkiewicz, ekspert ochrony zdrowia w rozmowie z Dziennikiem Zachodnim.

Zdaniem dr Adama Kozierkiewicza, eksperta ochrony zdrowia, rok 2016 raczej będzie stał pod znakiem przygotowań do wprowadzenia zmian niż samych zmian. Obecnie Ministerstwo Zdrowia przystępuje do różnych prac nad zmianami, ale w 2016 roku nie będą na takim etapie, by można je było wprowadzić w życie.

Wyjaśnia też, że będą trwały przygotowania do zmian w kolejnych latach. Taką istotną zmianą jest m.in. zapowiadana likwidacja NFZ. Jednak i tu rewolucji nie będzie. Jak tłumaczy ekspert, musi istnieć instytucja do kontraktowania i rozliczania kontraktów. W związku z tym struktura NFZ pozostanie, ale może zostać zmienione jej podporządkowanie.

Dr Adma Kozierkiewicz uważa, że składka zdrowotna powinna pozostać z dwóch powodów.

Po pierwsze - niektóre osoby -mające wybór: pracuję oficjalnie lub na czarno - starają się mimo wszystko zatrudnić oficjalnie, nawet jeśli nie rejestrują wszystkich swoich przychodów. Składka zdrowotna jest więc mechanizmem, który powoduje, że część ludzi ujawnia swoje zatrudnienie. Jeśli jej nie będzie, a wszyscy będą ubezpieczeni automatycznie, to ta motywacja spadnie.

Po drugie - składka zdrowotna ustalana jest przez Sejm i on ją może zmienić, ale generalnie stabilizuje przychody w sektorze zdrowotnym, pozwala planować. Jeśli składka zostałaby zlikwidowana i minister finansów decydowałby corocznie o budżecie na wydatki zdrowotne, to istnieje zagrożenie, że budżet nie zapewniłby dostatecznych pieniędzy na ochronę zdrowia.

Więcej: www.dziennikzachodni.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH