To powinno być odbierane tylko, jako wsparcie, a nie jako zachęta, żeby rodzić nieszczęśliwe dzieci - mówi marszałek senior Kornel Morawiecki (Wolni i Solidarni) pytany o przyjętą w piątek przez parlament ustawę o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem".

Ustawa o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem" przewiduje m.in., że z tytułu urodzenia się żywego dziecka z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem albo nieuleczalną chorobą zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, przysługuje jednorazowe świadczenie w wysokości 4 tys. zł.

Przewodnikiem rodzin po systemie wsparcia ma być asystent rodziny, którego zadaniem będzie koordynowanie dostępnej pomocy. Ustawa ma też ułatwić dostęp do świadczeń zdrowotnych, również hospicjów perinatalnych.

- Chcemy ludziom pomagać, ale w sytuacjach tragicznych, kiedy są poczęcia czy płody bardzo źle rokujące(...) to ja nie wiem, czy należy zachęcać matki, żeby rodziły te dzieci - powiedział marszałek senior podczas spotkania z mediami w sobotę (5 listopada) w Łodzi.

Według niego problem jest bardzo złożony. Jak mówił, mamy oczywiście dbać o życie ludzkie i cenić je, jako formę istnienia, która jest bardzo wysoka; z drugiej jednak strony należy zadać pytanie - czy bronimy za wszelką cenę życia, które nie ma szans na życie, tylko ma szanse na cierpienie.

- Wchodzimy w trudny obszar decyzji, ale te decyzje powinny być rozstrzygane w naszym sumieniu. Najlepszą taką osobą czy osobami są rodzice dziecka a nie ustawodawcy - powiedział Kornel Morawiecki. Przyznał, że miał taki przypadek w rodzinie.

Zdaniem Kornela Morawieckiego to są problemy, które należy rozstrzygać nie na poziomie "życie i śmierć, a na poziomie dobro i zło", bo - jak mówił - to jest właściwy poziom do rozstrzygania ludzkich spraw, a życie i śmierć jest tylko jednym z elementów tego. Kornel Morawiecki uważa, że te kwestie najlepiej rozstrzyga ustawa aborcyjna, która obecnie obowiązuje.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH