Kopacz: w piątek Sejm przyjmie uchwałę dot. niepełnosprawnych

W piątek (7 grudnia) Sejm przyjmie uchwałę z apelem o podejmowanie działań ułatwiających niepełnosprawnym włączanie się w życie społeczne i realizację postanowień Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych - zapowiedziała w poniedziałek (3 grudnia) marszałek Sejmu Ewa Kopacz.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych marszałek Sejmu spotkała się z osobami niepełnosprawnymi, m.in. z paraolimpijczykami.

Kopacz przypomniała, że 6 września Polska ratyfikowała Konwencję ONZ o prawach osób niepełnosprawnych, która m.in. nakłada obowiązek usuwania wszelkich barier utrudniających osobom z niepełnosprawnościami uczestnictwo w życiu społecznym.

Ewa Kopacz zapowiedziała, że podczas najbliższego posiedzenia, w piątek, Sejm przyjmie specjalną uchwałę z apelem - zarówno do różnego rodzaju instytucji, organizacji, jak i osób fizycznych - o podejmowanie działań ułatwiających osobom niepełnosprawnym włączanie się w życie społeczne, polityczne, kulturalne.

Marszałek podkreśliła, że osoby niepełnosprawne muszą walczyć nie tylko z własną słabością, ale często również z uprzedzeniami dotyczącymi ich miejsca społeczeństwie.

 Zwróciła uwagę, że osoby niepełnosprawne wciąż muszą pokonywać w życiu codziennym wiele barier. Podkreśliła, że barierami są nie tylko wysokie krawężniki, bariery są również w naszych głowach, także w głowach osób niepełnosprawnych, które nie wierzą w swoje możliwości, same wycofują się z życia społecznego.

Pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Jarosław Duda wręczył medalistom olimpijskim nagrody pieniężne - sportowcy odebrali czeki na 10, 15 i 20 tys. zł.

- Staraliśmy się na paraolimpiadzie pokazać całej Polsce, że możemy odnosić sukcesy, które są cenne dla wszystkich Polaków i które mogą przynosić radość - mówił w imieniu niepełnosprawnych sportowców Rafał Wilk, dwukrotny złoty medalista z Londynu w kolarstwie szosowym.

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych obchodzony jest od 1992 r. Ustanawiając ten dzień, ONZ chciała zwrócić uwagę na problemy tej grupy społecznej i podkreślić konieczność działań na rzecz integracji osób niepełnosprawnych z resztą społeczeństwa.

Konwencja ONZ o prawach osób niepełnosprawnych wprowadza do polskiego prawa nową definicję niepełnosprawności - stanowi, że to nie indywidualne ograniczenia, ale zewnętrzne bariery utrudniające uczestniczenie w życiu czynią człowieka niepełnosprawnym. Dotychczas w polskim prawie nie było jednolitej definicji niepełnosprawności, jednak w myśl przepisów musi być ona potwierdzona odpowiednim orzeczeniem.

W Polsce jest ok. 5,5 mln niepełnosprawnych. Najczęstszą przyczyną niepełnosprawności są schorzenia układu krążenia, narządów ruchu i neurologiczne.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH