Kopacz: rząd ma wobec osób z niepełnosprawnością szczególne zobowiązania

Premier Ewa Kopacz wspólnie z prezesem Fundacji Integracja Piotrem Pawłowskim poprowadziła w środę lekcję z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Spotkanie odbyło się w warszawskiej Szkole Podstawowej nr 103.

Lekcja dla uczniów trzeciej klasy dotyczyła promocji dobrych praktyk zawartych w poradniku "Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością", wydanym przez Fundację Integracja.

- Każdego 3 grudnia nasze myśli kierujemy w stronę osób niepełnosprawnych - powiedziała Kopacz. Dodała, że rząd ma w stosunku do ludzi z niepełnosprawnością szczególne zobowiązania. - Rząd będzie robił wszystko, aby wypełnić swoje zobowiązania wobec osób niepełnosprawnych - zadeklarowała.

Jak zaznaczyła, ważne jest likwidowanie barier architektonicznych, które utrudniają poruszanie się niepełnosprawnym. Podkreśliła szczególną rolę wolontariatu i organizacji pozarządowych, takich jak Fundacja Integracja.

O problemy osób niepełnosprawnych pytał dzieci szef Fundacji Integracja. Jak mówili trzecioklasiści, niezbyt często spotykają takie osoby. 

Podczas lekcji uczniowie otrzymali poradnik "Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością", w którym wskazówki, jak należy zachowywać się wobec osób z niepełnosprawnościami. Można w niej np. przeczytać: "Nie głaszcz i nie rozpraszaj psa przewodnika - pies pracuje".

"Gdy witasz się z osobą niewidomą, dotknij ją lekko w ramię i przedstaw się. Jeśli rozmawiasz z osobą siedzącą na wózku - nie stój jej nad głową. Cofnij się o 2 kroki lub usiądź, aby twój rozmówca czuł się komfortowo" - to kolejne przykłady wskazówek, które można znaleźć w poradniku "Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością" Fundacji Integracja. Informacje podane są w przyjazny sposób i przydadzą się zarówno dorosłym, jak i dzieciom.

Premier na koniec wizyty zachęciła dzieci, by angażowały się w wolontariat. Mówiła też, by pokazały przewodnik rodzicom i kolegom.

3 grudnia to Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Organizacja Narodów Zjednoczonych, ustanawiając go w 1992 r., chciała zwrócić uwagę na problemy tej grupy społecznej i podkreślić konieczność działań na rzecz integracji niepełnosprawnych z resztą społeczeństwa.

Jak wynika z ostatnich pełnych danych pochodzących z Narodowego Spisu Powszechnego 2011, dotyczących liczby osób niepełnosprawnych, w Polsce mieszka około 4,7 mln niepełnosprawnych, to 12,2 proc. ludności kraju. Większość z nich wciąż pozostaje poza rynkiem pracy. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH