Kopacz: niech pielęgniarki wypracują wspólne stanowisko

Minister zdrowia Ewa Kopacz proponuje spotkanie wszystkich zainteresowanych grup pielęgniarek przy udziale samorządu zawodowego, podczas którego środowisko wyjaśni sobie problem z kontraktami.

- Jak wypracują wspólne stanowisko, to będziemy mogli rozpatrzeć ich propozycje. Nie można dzisiaj stawiać ministra, aby wybierał między którymś z tych środowisk. Ja wybrałam. Chcę mieć polską pielęgniarkę, która jest dobrze przygotowana do zawodu, która swoją misję wykonuje w 100 proc. - powiedziała w poniedziałek (21 marca) w Poznaniu minister zdrowia.

Kopacz jest pewna, że konflikt ze związkami da się zlikwidować.

- Wierzę w mądrość polskich pielęgniarek, z którymi rozmawiałam przez kilkadziesiąt godzin. Nikomu nie zależy na podzieleniu tego środowiska. Niech pielęgniarki nikt nie pyta, czy jest na umowę czy na kontrakcie. Niech pacjent ma troskliwą opiekę przy łóżku - stwierdziła minister.

- Moje wszystkie dotychczasowe propozycje nie zostały zaakceptowane. Kiedy mówiły, że pielęgniarki na kontraktach są przepracowane - to ja im zaproponowałam zapis o obowiązkowej 11-godzinnej przerwie między dyżurami. Pielęgniarki odmówiły. Kiedy twierdziły, że dyrektorzy będą zmuszać pielęgniarki do kontraktów, zaproponowałam im zapis w ustawie, który nie pozwalałby na zwalnianie pielęgniarek, które nie chcą pracować na kontraktach. Odpowiedź - nie. To nie wiem, o czym panie chcą ze mną rozmawiać? O co tak naprawdę chodzi? - dodała Kopacz.

Komentując doniesienia, że pielęgniarki mają ekspertyzę, która mówi, że zakaz kontraktów w szpitalach jest zgodny z prawem, minister przypomniała, że jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że nie można zakazać pracy na kontraktach

Minister zapowiedziała, że będzie kontrolowała zasady zawierania kontraktów na podstawie zapisu w ustawie, który mówi o obowiązku informacji dla Ministerstwa Zdrowia na temat ilości zawieranych kontraktów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH