Kopacz: nie da się skrócić kolejek bez większej liczby lekarzy Mamy zbyt mało lekarzy, aby skrócenie kolejek było możliwe - uważa Ewa Kopacz Fot. Archiwum

Kolejki w służbie zdrowia można skrócić tylko wtedy, kiedy na rynku jest więcej lekarzy.  Minister zdrowia jest marzycielem - oceniła w czwartek była premier, posłanka PO Ewa Kopacz, odnosząc się do rządowego projektu ustawy dot. sieci szpitali.

We wtorek rząd przyjął projekt dotyczący utworzenia systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej. Zdaniem ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła od pierwszego dnia, kiedy ustawa wejdzie w życie, czyli od 1 października, mają skończyć się kolejki w szpitalnych oddziałach ratunkowych, bowiem obok nich mają powstać przychodnie nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej, do których mają trafiać lżej chorzy pacjenci.

- Ktoś musi jednak tych pacjentów przyjmować - przekonywała w czwartek na antenie TOK FM Kopacz.

Była minister zdrowia podkreśliła, że wprowadzenie ustawy o sieci szpitali spowoduje, że znikną nie tylko niektóre oddziały szpitalne, ale także niektóre szpitale. W większości będą to szpitale niepubliczne, ale miały one dotychczas podpisane umowy z NFZ i pełniły ważną funkcję w systemie opieki zdrowotnej.

- Dzisiaj ich losy są pisane palce na wodzie - zaznaczyła Kopacz.

Projekt dotyczący sieci szpitali przewiduje, że w systemie będą mogły znaleźć się szpitale, które od co najmniej dwóch lat mają umowę z NFZ i w których funkcjonuje izba przyjęć, albo szpitalny oddział ratunkowy (drugiego warunku nie będą musiały spełniać szpitale ogólnopolskie, onkologiczne i pulmonologiczne). Placówki zakwalifikowane do sieci będą miały gwarantowaną umowę z NFZ.

Na funkcjonowanie tego systemu przeznaczone będzie ok. 91 proc. środków, z których obecnie finansowane jest leczenie szpitalne. Placówki, które nie zostaną zakwalifikowane do sieci, nadal będą mogły być kontraktowane w oparciu o postępowanie konkursowe.

Zdaniem resortu zdrowia rozwiązania te poprawią organizację udzielania świadczeń przez szpitale oraz przychodnie przyszpitalne, a także ułatwią dostęp do leczenia specjalistycznego. Projektowane przepisy mają też pozwolić na optymalizację liczby oddziałów specjalistycznych i umożliwić lepszą koordynację świadczeń szpitalnych i ambulatoryjnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH