Kopacz do Szydło: proszę nie podpisywać projektu ustawy o sieci szpitali Ewa Kopacz; FOT.PTWP

Była premier Ewa Kopacz zaapelowała do obecnej szefowej rządu Beaty Szydło, by nie podpisywała projektu ustawy o sieci szpitali, który powstał w resorcie zdrowia. Ustawa wprowadzi chaos, zlikwiduje 200-300 szpitali - wskazywali we wtorek (14 lutego) politycy PO. Resort zdrowia broni projektu i zapewnia, że sieć poprawi opiekę nad pacjentami.

Rząd miał się zająć we wtorek (14 lutego) projektem ustawy o sieci szpitali, jednak ze względu na przedłużające się leczenie premier Szydło, rozpatrzony ma zostać za tydzień. Propozycje resortu zdrowia omówił też we wtorek gabinet cieni PO; po południu odnieśli się do niego parlamentarzyści Platformy.

- Ja, była premier, apeluję do pani premier: proszę nie podpisywać się pod tym projektem ze względu na dobro pacjentów; nie lekarzy, nie ambicję swojego ministra, ale na dobro pacjentów - zwracała się Kopacz do Beaty Szydło.

Ostre słowa Arłukowicza o demolowaniu
Zdaniem posłanki PO, rządowa ustawa spowoduje wydłużenie się kolejek, a także zwiększenie zadłużenia szpitali.  - Nie będą płacone nadwykonania, niezależnie od tego ile szpitale zrobią, dostaną dokładnie tyle, ile odgórnie ktoś ustali - podkreśliła b. minister zdrowia.

Ewa Kopacz uważa, że proponowane zmiany doprowadzą do "zubożenia" szpitali, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, gdzie pozostaną jedynie oddziały chirurgii i interny.  - A więc pacjenci będą musieli jeździć zdecydowanie dalej do tych specjalistycznych szpitali, bo np. onkologia będzie w zupełnie innym miejscu - zaznaczyła b. szefowa rządu.

Przestrzegała, że ustawa o sieci szpitali oznacza "dezorganizację" ochrony zdrowia, a przy tym - według niej - możliwość obsadzania stanowisk dyrektorów szpitali ludźmi związanymi z Prawem i Sprawiedliwością. - Dla pacjentów to żadna korzyść, a dla działaczy PiS - niewątpliwie zdecydowanie duża - ironizowała Kopacz.

Rzecznik gabinetu cieni PO Bartosz Arłukowicz wyraził pogląd, że ustawa o sieci szpitali jest najbardziej szkodliwą ustawą PiS - jeśli wejdzie w życie spowoduje jeden z dwóch, obok likwidacji gimnazjów, najpoważniejszych kryzysów w Polsce.

- Prawo i Sprawiedliwość po zdemolowaniu prokuratury, gimnazjów, wielu innych systemów życia publicznego zabrało się za zdrowie i planuje przeprowadzić prawdziwą demolkę w polskich szpitalach - powiedział Arłukowicz, również w przeszłości minister zdrowia.

MZ: sieć ma poprawić opiekę nad pacjentem
Według niego, ustawa o sieci szpitali spowoduje największy chaos wśród pacjentów w ciągu ostatnich 25 lat. - Pacjenci nie będą wiedzieli, który szpital jest w sieci, który nie jest, będzie się to także wiązało z koniecznością likwidacji od 200 do 300 szpitali - wskazywał.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH