Konsylium24: większość lekarzy nie podpisze umów z NFZ

Większość lekarzy nie podpisze od 1 lipca nowych umów z Narodowym Funduszem Zdrowia na wypisywanie recept refundowanych - wynika z sondażu przeprowadzonego wśród 6,583 tys. lekarzy w portalu konsylium24.pl.

Konsylium24 przeprowadziło wśród lekarzy dwa sondaże. Pierwszy, w dniach 15-21 maja, gdy NFZ zaczął rozsyłać do lekarzy nowe, zdaniem lekarzy, niekorzystne umowy. Wzięło w nim udział 6,583 tys. losowo dobranych lekarzy. Tylko 4 proc. spośród tych lekarzy deklarowało, że umowę podpisze, 43 proc. deklarowało niepodpisywanie umowy, a ponad połowa (53 proc.) nie wiedziała jeszcze co zrobić.

Drugi sondaż, przeprowadzono w dniach 22-24 maja, po ogłoszeniu przez prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej dr Macieja Hamankiewicza wezwania do niepodpisywania nowych umów.

Nadal 4 proc. lekarzy deklaruje, że podpisze umowy, jednak już 61 proc. lekarzy deklaruje, że nie podpisze umów z NFZ (wzrost o 18 proc.) a 35 proc. lekarzy jest wciąż niezdecydowanych. W drugim sondażu wzięło udział 1,91 tys. lekarzy.

Czytaj też: NRL ponownie rekomenduje lekarzom nie podpisywanie nowych umów z NFZ

Przypomnijmy, że od 1 lipca przestają obowiązywać dotychczasowe umowy. Ze względu na miesięczny okres wypowiedzenia, lekarze mają czas tylko do 31 maja na podpisanie nowych umów. W Polsce jest około 80 tys. czynnych zawodowo lekarzy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH