Konstanty Radziwiłł podsumowuje swoje pierwsze półrocze w resorcie zdrowia Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł; FOT. PTWP

Podczas wtorkowego (17 maja) posiedzenia Rady Ministrów minister zdrowia Konstanty Radziwiłł podsumował pierwsze sześć miesięcy swojej pracy w resorcie. Zapowiedział m.in., że szczegóły dotyczące likwidacji NFZ poznamy w drugiej połowie roku.

Do największych wyzwań związanych z naprawą sytuacji w służbie zdrowia zdrowia, z którymi przyszło mu się zmierzyć, zaliczył m.in. kolejki, niedofinansowanie oraz bałagan w systemie ochrony zdrowia. Zapewnił, że dla rządu Prawa i Sprawiedliwości usprawnienie opieki zdrowotnej jest jednym z priorytetów.

Radziwiłł stwierdził, że w ciągu 6 miesięcy udało się zrobić bardzo dużo; dodał, że nie tylko rozpoczęto prace nad głębokimi reformami, lecz także uchwalono zapowiadane projekty:

• Sejm uchwalił przepisy tzw. 75+, czyli przygotowaną przez resort zdrowia ustawę wprowadzającą bezpłatne leki dla osób, które ukończyły 75 lat.

• Dyrektywa dotycząca krwiodawstwa - ustawa implementująca dyrektywę do polskich przepisów znajduje się na ostatnim etapie prac parlamentarnych. Przez pół roku udało się przygotować rozwiązania, które wprowadzają nowoczesny system e-krew i wdrażają przepisy unijne.

• Dyrektywa tytoniowa - przygotowany przez resort projekt ustawy implementującej został przekazany do Sejmu.

• Mapy potrzeb zdrowotnych - zostały przygotowane w terminie. Aby inwestycje w ochronie zdrowia były podejmowane na podstawie rzetelnych analiz opartych na demografii i epidemiologii, Ministerstwo przygotowało tzw. Instrument Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Służbie Zdrowia (IOWISZ). Będzie on służył do odpowiedniego kierowania środków inwestowanych w rozwój infrastruktury. Obecnie jest testowany.

• Informatyzacja ochrony zdrowia - to jeden z priorytetów kierownictwa resortu. Obecnie trwają prace nad rozliczeniem środków europejskich przeznaczonych na to przedsięwzięcie; został rozpisany nowy harmonogram wdrożeń.

• Zwiększenie miejsc na uczelniach medycznych - od roku akademickiego 2016/2017 na uczelniach medycznych będzie studiowało o ok. 20% więcej studentów, powróci także staż podyplomowy. Projekt jest już gotowy, niebawem trafi pod obrady rządu.

Minister Radziwiłł poinformował, że w ciągu 6 miesięcy wydał 33 rozporządzenia wykonawcze (w tym 15 zaległych). Kilkanaście kolejnych znajduje się w konsultacjach i uzgodnieniach lub na ostatnim etapie prac. Przypomniał również o tym, że w ubiegłym roku - po raz pierwszy od dawna - udało się w terminie podpisać umowy z lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH